אאא

כינוס מועצות גדולי התורה אמש, היה עלבון צורב לגור בכלל ולאדמו"ר מגור בפרט, לאחר שהישיבה אמש זומנה וכונסה בניגוד מוחלט לדעתו.

הנושא שעל סדר היום היה טכני לכאורה, הפיכתו של החינוך העצמאי מאגודה עותומנית לעמותה רשומה. אלא שמאחורי הפרט הטכני הזה מסתתרת המהות: דחיקתה של חסידות גור מהנהלת החינוך העצמאי.

ואם למישהו ישנו ספק, עד כמה חשוב וכואב הדבר הזה לחסידי גור, המכנים זאת פגיעה בכבוד האדמו"ר, נזכיר את סערת מערכת הבחירות בעיריית ירושלים, שיתוף הפעולה מצידו של מאיר פרוש עם 'דגל התורה', הוא שהביא את חסידות גור לתמוך בניר ברקת לראשות העיר ירושלים.

על הרקע הזה, מעניין במיוחד הראיון המקיף שנתן אמש סגן השר יעקב ליצמן מרדכי לביא במהדורה המרכזית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אליבא דליצמן, הכינוס אמש היה של מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה' בלבד, "רוב האדמו"רים לא היו שם" אמר ליצמן בתמימות, והתעלם מאי חברותם של רוב האדמו"רים במועצת גדולי התורה של אגו"י.

מצידו של ליצמן אין הרבה תביעות פרט לשוויון בהנהלת החינוך העצמאי. לשאלת המראיין לביא על מספרם היחסי של תלמידי גור מתוך סך תלמידי החינוך העצמאי, השיב ליצמן "קריית שמונה, דימונה, רמת גן שייכים גם לנו, מי אמר שהם קשורים ל'דגל', אנו רוצים חלוקה שווה בשווה".

ואם שאלתם מה הגיב סגן השר על החלטות ה'מועצת', התשובה היא שלליצמן "אין מושג על ההחלטות שנתקבלו אמש בישיבה". הוא אגב, גם סירב בנימוס להצעת המראיין לעדכנו באותן ההחלטות".