אאא

סגן שר הבריאות, חבר-הכנסת יעקב ליצמן, טרפד יוזמה של משרד הבריאות לפרסם אזהרה מפני ה"מציצה בפה" הנהוגה לפי ההלכה בברית המילה, כך מדווח הבוקר ב'ידיעות אחרונות'.

לפי הדיווח, בהנהלת משרד הבריאות התבקשו על-ידי איגודי הרופאים העוסקים ברפואת ילדים לפרסם הנחיות בנושא ואיסור על "מציצה בפה" בשל החשש מהיבדקות של התינוקות בהרפס.

מרבית המוהלים נוהגים בשיטה המסורה לנו מדור לדור למצוץ את הדם לאחר המילה בפיהם. הרבנות, מתירה להשתמש לצורך כך בשפופרת זכוכית.

בעקבות מספר מקרים, בהם נדבקו התינוקות, פנו איגוד הרופאים להנהלת משרד הבריאות בכדי שזו תפרסם את עמדתה נגד המציצה בפה, אך סגן השר ליצמן מנע זאת.

ליצמן דחה את הבקשה והבהיר כי לא יהיה שינוי בעמדת משרד הבריאות ובהנחיותיו בנושא, ובכך ביטל את היוזמה שמשרד הבריאות יצא נגד המנהג היהודי.

אך הרופאים לא מתכוונים לוותר ובכוונתם להפיץ נייר עמדה שיחולק לאימהות בעת שחרורם לאחר הלידה, בו יובהר כי ברית המילה חשוב מהבחינה הרפואית מפני שמגינה ממחלות שונות אך יוסבר נגד המציצה בפה.

אחד הרופאים, אמר ל'ידיעות' כי "זו שערוריה שמשרד הבריאות לא מוכן לפרסם את ההנחיות הנדרשות, או לפחות להסביר לציבור את הסכנות הטמונות במציצת הדם. ההורים חייבים להיות מודעים לכל הסכנות".

סגן השר ליצמן סירב להתייחס, אך משרד הבריאות מסר בתגובה כי "במסגרת משרד הדתות פועלת הועדה לפיקוח על המוהלים, בה משתתף רופא נציג משרד הבריאות אשר בודקת כל תלונה בנושא. הוועדה הדגישה בפני המוהלים כי בהנחיות הניתנות להורים לפני הברית יש להודיע כי נהוג לעשות מציצה בפה, אך אם הם מתנגדים לכך ניתן לעשות זאת בשפופרת".