אאא

ארבעה מחברי מועצת הרבנות הראשית, החרימו היום (שני) את ישיבת המועצה בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל והאפיפיור פרנסיסקוס ב'היכל שלמה' בירושלים. מדובר ברב יצחק דוד גרוסמן, רבה של העיר מגדל העמק. הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת. והרב שמעון אליטוב, חבר מועצת הרבנות הראשית.

הרב אליטוב סירב לנאום בשפתו של האפיפיור לאחר שנתבקש והופעל נגדו מכבש לחצים. לעומת זאת, הרבנים הראשיים, הראשל"צ הגאון הרב יצחק יוסף והגאון הרב דוד לאו השתתפו בטקס בנוכחותו של האפיפיור.

בשיחה עם "כיכר השבת" מסביר הרב אליטוב את סירובו להשתתף בטקס המדובר: "ברור שהרבנים הראשיים לישראל מחויבים ללכת ולהשתתף בטקסים הללו מצד שלום היהודים שמתגוררים בכל מדינות העולם. מצד שני, למפגש שלנו כחברי מועצת הרבנות הראשית ורבני ישראל בכלל עם המוסד שמסמל אותו אדם, יש משמעויות רבות ואסור לנו - כמי שמייצגים את תורת משה ומי שגדלנו על כל היסטוריית הדמים והסבל שהעם היהודי עבר על ידי המוסד הזה - לצאת מגדרנו ולמחוק את כל נחלות הדמים שעיצבו את ההיסטוריה היהודית רבת השנים".

 (צילום ארכיון: שלומי כהן)
האפיפיור בכותל המערבי, הבוקר (צילום: פלאש 90)
הגדלה

הרב מסביר כי מול חברי מועצת הרבנות הראשית שסירבו להשתתף בפגישה, עמדה העובדה כי הם מייצגים ציבור שלם ולא רק את עצמם: "עלינו לזכור שהכיסאות שעליהם אנחנו יושבים הם גדולים, וכל רב שמייצג את תורת משה כלפי אותו מוסד ברומא עליו לזכור שזה לא הוא עומד מולם, אלא עומדים מולם כל קהילות הקודש שמסרו את נפשם על קידוש השם וכל אותם קדושים וטהורים שעונו ונרדפו על ידם"

חבר מועצת הרבנות הראשית סבור כי יש לקיים מפגשים מסוג זה, אך ורק באופן רשמי יותר ולא מתוך חנופה: "עמידה שכזו מתוך גאון יעקב ותחושה של תקומה יהודית יכולה להיעשות אך ורק בפגישות מבוקרות שנעדרות חנופה והתרפסות, ואינן חורגות את כללי הפרוטוקול".

"חכמינו ז"ל מבארים מדוע נגזרה כליה על עם ישראל בגזירת המן הרשע, מבואר משום שנהנו מסעודתו של אותו רשע, כלומר אם המלך אחשורוש מזמין, אז יהודים שנמצאים בגלות מחויבים לבוא ולהשתתף ולא להתגרות במלכויות. הגזירה שיצאה הייתה לא על כך שהשתתפו אלא על שנהנו. כלומר, יצאו מגדרם וחשו כבר כאילו הם חלק בלתי נפרד מהסועדים כולם על אותו שולחן".

בהתייחסו להסכמת הרבנים הראשיים להשתתף בפגישה, אמר הרב אליטוב "בטוחני שהרבנים הראשיים יעבירו את המסר הנכון ויזכירו לאותה דמות את מסעות האנטישמיות שנמשכות היום במדינות קתוליות רבות בעולם ועד שלא תיעשה פעולה רצינית מצד אותו מוסד לעקור את השנאה והרדיפה נגד בני העם היהודי אנחנו נדרוש זאת בתקיפות, בנחישות ובכבוד כפי שרב בישראל עומד על דעתו".

הרב אליטוב, כיהן כרבה של הקהילה החלבית הגדולה בארגנטינה "סוכת דוד", עיר בה גדל אותו אפיפיור. למסע בישראל יצאו מאותה העיר מספר רבנים כאורחיו של האפיפיור. הרב אליטוב מבקש להבדיל בין אלו הרבנים שעשו זאת למטרת פרסום לאלו היראים והשלמים.

"בחודש אלול האחרון ביקרתי בבירה הארגנטינאית ואני מכיר בהחלט באופן אישי חלק מאותן דמויות שיש להן מסכת קשרים ארוכה עם האפיפיור עוד בימים שהוא כיהן בתפקיד מקומי. גם שם יש חלוקה מאוד ברורה בין אנשים שהם רודפי פרסום שאינם מודעים למעשיהם לבין יראים ושלמים שעושים שימוש נכון ומבוקר בקרבה אליו כדי להפיג את גלי האנטישמיות שמשתוללים במדינות הללו".