אאא

זה לא היה כתוב ב'יתד', אף 'נאמן' בית הגרי"ש לא חתם על הדברים הללו בשמו, אבל בפרוטוקול ישיבת וועדת החינוך של הכנסת, הדברים הללו מופיעים שחור על גבי לבן בשם אומרם, הלא הוא חבר הכנסת מוישה גפני.

המקום: ישיבת וועדת החינוך של הכנסת. על סדר היום: "תקנות מוסדות חינוך תרבותיים ייחודיים".

בין המוני הנוכחים, חברי הוועדה: ח"כ זבולון אורלב - היו"ר, ח"כ מנחם אליעזר מוזס, ח"כ רונית תירוש. מוזמנים: חה"כ מיכאל בן-ארי, חה"כ משה גפני, חה"כ ניצן הורביץ, חה"כ מאיר פרוש, עו"ד דורית מורג - יועמ"ש, משרד החינוך, עו"ד מיכל סגל - יעוץ משפטי, משרד החינוך, יהודה פינסקי - מנהל אגף לחינוך מוכר שאינו רשמי, משרד החינוך, זאב בן דוד - משרד החינוך, שאולי פאר - דוברות, משרד החינוך, עו"ד אבישי פדהצור - משרד המשפטים, יואב ללום - יושב ראש עמותת נוער כהלכה, ושלמה ברילנט - איגוד מנהלי הישיבות.

על הפרק עומדת הדרישה לאשר במסגרת החוק, גם תקנות שימנעו "אפליה עדתית" במוסדות החינוך החרדים. מי שבוחש מאחורי הקלעים בעניין הזה, והופך עולמות בכל דרך שהיא כדי למחות את המושג 'מוסד אשכנזי' מעל פני האדמה, הוא יואב ללום יו"ר עמותת 'נוער כהלכה'.

חברי הכנסת של יהדות התורה הנוכחים בישיבה, מתפלפלים בסוגיה ומבהירים שוב ושוב כי כל תשובה שלילית מבתי הספר החרדים, מקורה בחוסר מקום ולא באפליה עדתית או גזעית מכל סוג שהיא.

גפני עצמו כמובן, מתנגד לכל תוספת שהיא בחוק: "אדוני היושב ראש. אנחנו מדברים על ישיבות קטנות, על מוסדות תרבותיים ייחודיים, כפי שהם מוגדרים. יש איסור אפליה בחקיקה הראשית שדינה שנה אחת מאסר. זאת אומרת, אם מישהו מופלה לרעה בגלל מוצאו, בגלל כל אפליה אחרת, דינו מאסר שנה אחת. עכשיו אנחנו רוצים להכניס משהו שלא הוכנס בשום מקום, כשמדובר על תקנות. הייתה חקיקה ראשית, הנושא הזה נדון".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ובכלל, גפני לא מבין על איזו אפליה מדובר: "אני רוצה שניכנס לעניין. על מה אנחנו מדברים? אנחנו מדברים על ישיבה קטנה. כל אחד עושה את זה על-פי דרך הלימוד שלו. למשל, עושים ישיבה של חסידי גור שהם לא מקבלים חסידי ויזניץ'. אז נכניס את זה עכשיו בתקנות, איסור אפליה בגלל שהוא חסיד ויזניץ'? יש מישהו שלומד בדרך לימוד של "נובהרדוק", ואתה יודע על מה מדובר. אז להכניס עכשיו שיש איסור אפליה בגלל שמישהו לומד בשיטת "סלובודקא"? זה איסור אפליה?"

ואם זה לא שכנע, מביא יו"ר ועדת הכספים כראיה ל'אי אפליה', את בית הספר בו עובדת רעייתו כסגנית - מנהלת: "אני גר בשכונה בבני ברק ואשתי סגנית מנהלת בית ספר של ‎2000 תלמידות. קוראים לבית הספר "כהנמן". ‎65% מהתלמידות בבית הספר הן בנות עדות המזרח. בית ספר 'כהנמן' נמצא בלב שכונה רגילה בבני-ברק ו-‎65% מהתלמידות הן ספרדיות".

אבל משפט המחץ של גפני מגיע, כשיו"ר הישיבה חה"כ זבולון אורלב, אומר שאולי חברי הכנסת והמנהיגות החרדית אינם אמיצים מספיק, בכדי לקום ולעשות מעשה בעניין הזה. גפני מתקומם וקורא "אבל הרב אלישיב אמר לסגור בתי ספר שלא קיבלו ספרדים". והדו שיח נמשך: "סגרו?" תוהה בקול מנהלת הוועדה, "קיבלו" עונה גפני.

האם אכן כך הורה הגרי"ש? מ"מ מקום ראש העיר ירושלים – יצחק פינדרוס, המקורב להגרי"ש מסביר: "מדובר בהוראה שאינה נוגעת רק לספרדים. הגרי"ש אמר גם לי לנהוג כך בכל מקרה בו בתי הספר נוהגים שלא כדין. מדובר גם באי קבלת תלמידות חלשות מעט, באי קבלת אחיות, ישנה ועדת רבנים שהוציאה הנחיות מפורטות לגבי הקבלה, וכנגד כל מי שחורג מההוראות, אני אפעל בהוראת הגרי"ש למניעת שירות ותקציבים מהעירייה למוסדות הללו, ועד לסגירתו".