אאא

יאיר לפיד מדבר הבוקר (חמישי) על ההתמודדות עם הביקורת הציבורית, ועל המתקפה שמכוונת נגדו, לעיתים גם בצורה אישית. "זה לא נעים שאנשים כל-כך כועסים, ואני מאוד מבין אותם", אמר בראיון לתוכנית "הכל דיבורים" ברשת ב'. "זה דבר לא נעים. אבל אני יודע שאני צודק ועושה את הדברים הנכונים. השיח הישראלי מבוסס על הרבה מאוד דעות. זה שיח פופוליסטי. טוענים שאני פוגע במעמד הביניים. אני לא באמת פוגע בו, אני מגן עליו". 

לפיד שב ומנופף בריקי כהן הוירטואלית, שמייצגת בעיניו את מעמד הביניים הישראלי. "ה-299 שקלים האלה שריקי כהן תאבד, הם תעודת ביטוח שהכלכלה לא תתפרק", הוא אומר. 

לפיד מסביר כי "גם מדינות מתנהגות כמו חשבון הבנק שלנו. זה לא שהכסף אף פעם לא נגמר". 

הוא מסרב להטיל את האשמה למצב הכלכלי על דמות פוליטית כזו או אחרת. "אני לא עוסק בהאשמות", הוא שב ומדגיש. גם אם היו כאלה שטעו, הם עשו כמיטב יכולתם. 

 (צילומים: פלאש 90)
ריקי כהן תאבד כסף, אבל תקבל ביטחון כלכלי. לפיד (צילום: פלאש 90)

"דרעי עשה עליך סיבוב?" נשאל לפיד, על רקע קרב הגרסאות בינו לבין יו"ר ש"ס בפרשת תקצוב מוסדות החינוך של ש"ס, והוא משיב: "בגדול. מגיע לי. אם לא זכרתי במי מדובר, מגיע לי. באמצע הלילה הרב שי פירון אומר לי: 'תראה, יש סעיף שאנחנו רוצים לשנות אותו, שזה אומר שאל המעיין וגם רשתות אחרות - אם לא יעשו לימודי ליב"ה לא יקבלו תקצוב מלא.

"הוא אמר שיש בעיה עם זה, כי עד שלא נציע רשת חינוך ממלכתית חרדית, והוא לא רוצה להכניס לחוק משהו שלא בטוח שיעבור. זה ייקח עוד כמה חודשים. שאלתי אותו אם הוא בטוח שזה ייקח כמה חודשים כי אנחנו צריכים לעשות את זה. הוא אמר אין ספק. אמרתי לו: בסדר, תהיה מנומס, אני יודע שש"ס במתח - תודיע לדרעי".

לפיד מספר כי זה היה בשיאו של הלילה שבו אושר התקציב, אחרי דיונים סוערים ודרמות לרוב. "כשיצאנו שלוש שעות לאחר מכן לשתות קפה, ראינו כותרות שדרעי טוען שהוא עשה איתי משא ומתן".

על הכותרות הללו, אומר לפיד: "זה לא חכם, כי מעכשיו לא נעשה אתו משא ומתן, כי אי אפשר לסמוך עליו. דרעי שקרן. הוא לא החליף איתי מילה. את לא צריכה אותי כדי לקבוע שהוא שקרן, שלושה בתי משפט קבעו את זה". 

בלשכתו של דרעי בחרו לעקוץ את שר החינוך הרב שי פירון ואמרו: "עקב תקלות שנעשו בתום לב, של היעדר סינכרון בין שרי יש עתיד, אנו מגישים כשירות לציבור את ההודעה לתקשורת שהוציאה שר החינוך שי פירון". וכאן עברו בלשכתו של דרעי וציטוו את ההודעה שהוציא הרב פירון לפני אישור התקציב: "בשיחה שהתקיימה בין שר החינוך שי פירון לבין יו"ר ש"ס אריה דרעי, סוכם על דחיית יישום הפחתת התקציב של רשתות מעיין החינוך התורני והחינוך העצמאי, ההחלטה תידון מחדש לאחר שמשרד החינוך יקים במהלך שנת הלימודים הקרובה מערכת חינוך ממלכתית חרדית, שר החינוך הוסמך להגיש חוק ליב"ה מקיף תוך שישה חודשים, ההסכם עם יו"ר ש"ס אינו פוגע בתוכנית להפעלת לימודי ליב"ה בכלל מערכות החינוך". 

לאחר ציטוט הודעת הרב פירון כתבו בלשכת דרעי: "מר לפיד, היה הסכם או לא?".