אאא

שר האוצר יאיר לפיד קרא היום (ראשון) במהלך ועידת ישראל לעסקים של 'גלובס' להעלות הילוך במשא ומתן עם הפלסטינים, גם במחיר של שינויים בהרכב הקואליציה.

מדבריו של לפיד: "כל שבוע שחולף בלי התקדמות ממשית במשא ומתן מסכן גם את יציבותה של הממשלה. גם מכך עלינו להיזהר. זוהי ממשלת עשייה, והממשלה הנכונה למדינת ישראל בעת הזו וגם בשנים הקרובות. המהלכים הכלכליים והחברתיים שאותם התחלנו בחודשים האחרונים זקוקים לזמן כדי להבשיל ולשאת פרי, וזה חיוני למשק ולמדינה שהממשלה הזו תמשיך לכהן בתפקידה גם אם התקדמות המשא ומתן תחייב שינויים קואליציוניים כאלה או אחרים".

לפיד ציין כי התהליך המדיני הוא "נושא שיש לו את ההשפעה המכרעת ביותר על כלכלת ישראל ועל החברה הישראלית", בהמשך דבריו אמר: "נותרו רק חודשים ספורים לתאריך היעד הקצוב של סיום המשא ומתן. העיכוב ומשיכת הרגליים מגיעים אמנם ברובם מן הצד הפלסטיני, אבל אין לנו אחריות על הצד הפלסטיני. כן יש לנו אחריות על הצד הישראלי. מדינת ישראל לא יכולה ואסור לה לבלוע אל קרבה 3.5 מיליון פלסטינים".

"עכשיו הגיע הזמן להעלות הילוך" אמר לפיד. "הגענו לשלב שבו ממשלת ישראל צריכה לענות לעצמה על השאלה אם היא מנהלת את התהליך המדיני מתוך ניסיון אמיתי להגיע להסכם שלום. הבעיה האמיתית, ואיתה עלינו להתמודד, היא שזה בהחלט אפשרי. קשה, מייסר כרוך בוויתורים, אבל אפשרי. אנחנו לא יכולים להמשיך לחמוק מן העובדה שלשלום יש מחיר, מחיר כואב".

"ראש הממשלה הצהיר שהוא מכיר במחיר הזה ובמשמעות העובדה שהפתרון היחיד הנמצא על השולחן הוא יישום העיקרון של שתי מדינות לשני עמים" אמר יו"ר 'יש עתיד'. "אני מאמין ומקווה שיש בו את האומץ ההיסטורי הדרוש כדי לשלם את המחיר. זה מה שהוא התחייב לו בעת שהקמנו את הממשלה, זה מה שאמר ביום הקמת הממשלה ומעל בימת הכנסת ואיני מעלה בדעתי לרגע שהוא לא התכוון לכל מילה".

"מטרתי אינה להחליש את הקואליציה או להציב אולטימטום" אמר שר האוצר, "אלא להיפך, להבהיר שחמשת השרים ו-19 חברי הכנסת של יש עתיד הם יסוד קואליציוני מוצק שמאפשר ויאפשר למשא ומתן להתקדם".