אאא

ההתנגדות לאפליית הציבור החרדי והערבי במדינה על-ידי שר האוצר יאיר לפיד בתוכנית לקבלת פטור ממע"מ ברכישת דירה ראשונה, חוצה מפלגות, אך לפיד ממשיך בשלו ומתעקש.

בנאום שנשא הבוקר (שני) בוועידה השמינית לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט", במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב, אמר לפיד בהקשר לתוכנית כי "מי שתורם יותר - יקבל יותר".

"אני רוצה לומר קודם כמה מילים על הקריטריונים לקבלת זכאות למע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה", התייחס לפיד בפתתח נאומו, "הקריטריונים שפורסמו אתמול - לפיהם מי ששירת בצבא יקבל הטבה גדולה הרבה יותר ממי שלא שירת - אומרים באופן הברור ביותר: מי שנותן יותר, מי שתורם יותר - יקבל יותר".

"אנחנו לא מוכנים להתנצל על זה שאנחנו ציונים", אמר לפיד, "מותר למדינת ישראל להילחם על ערכיה, ומותר לה להחליט שיש קשר בין זה שמקבלים זכויות לזה שממלאים חובות, וזה מה שעשינו".

לפיד הוסיף ואמר כי "שירות צבאי, או אזרחי או לאומי, זה ערך. צעיר שתורם 3 שנים מחייו, צעיר שבמקרים רבים מסכן את חייו, הוא אזרח טוב יותר וראוי יותר. מגיעה לו העדפה בולטת וברורה".

כזכור, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין סירב לאשר את ההטבה עם הקריטריון שמחייב שירות צבאי אך אישר פשרה שאין בינה לבין המציאות כל קשר, כאשר אישר כי מי ששירת בצבא יקבל את ההטבה לפטור ממע"מ בגין רכישת דירה ששוויה עד 1.6 מיליון שקל ומי שלא שירת יהיה זכאי להטבה רק בגין רכישת דירה שמחירה לא יעלה על 600 אלף שקל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

חבר-הכנסת איציק שמולי (העבודה) הצטרף מתנגדים לתוכנית ואמר כי "לפיד יודע היטב שהקריטריונים האלה יתקעו את התכנית גם בכנסת וגם בבג"צ ובכל זאת בחר להתעקש עליהם. ככה לא מתנהג מי שדחוף לו לפתור את המשבר, אלא מי שמחפש כותרת לרגע".

"אני מצפה ממי שפיזר רק בשנתו הראשונה הבטחות בלמעלה מ-20 מיליארד שקל למצוא עוד כמה שקלים כדי שיהיו קריטריונים שוויוניים יותר שיוכלו לצלוח את הליך החקיקה", טען שמולי.

שמולי סבור כי "מטרת לפיד היא לחבוט בחרדים ולא להוריד את המחירים". לדבריו, האפליה אינה רק לחרדים כי אם גם למשרתים עצמם: "יש כאן אפליה גם בקרב אלה שמשרתים - מי שההורים שלו יוכלו לעזור לו עם ההון העצמי יקבל את ההטבה ומי שעשה את אותו השירות הצבאי אבל אין לי הורים עשירים לא יקבל כלום".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן שלומינסקי קרא הבוקר לשר האוצר יאיר לפיד לעלות את רף ההטבה לציבור החרדי ולמי שלא שירת מ-600 אלף שקל ל-950 אלף שקל.