אאא

בחירות בפתח? בעוד המתיחות בקואליציה הגיעה בימים האחרונים לשיא, המפלגות התכנסו לישיבתם השבועית בחדרי הסיעה בכנסת. ראשי המפלגות דיברו בחירות אך יחד עם זאת העבירו מסרים של תקווה ופיוס במה שנדמה כי "אפשר לתקן את שהיה", כפי שאמר יאיר לפיד. 

יו"ר יש עתיד השר לפיד אמר לכלי התקשורת שהתכנסו בחדר סיעתו כי בכוונתו להזכיר לראש הממשלה במהלך פגישתם הערב את תמיכתו בחוקים להם הוא מתנגד עתה.  

"אני מתכוון לומר לראש הממשלה בדיוק מה שאני אומר לציבור כולו: אנחנו כאן כדי לעבוד. הבאנו לאישור הממשלה והכנסת תקציב חברתי, והיא אישרה אותו. הממשלה אישרה גם את חוק מע"מ אפס, שנותן הזדמנות לעשרות אלפי זוגות צעירים שנתקעו מאחור לקנות דירה", אמר לפיד. 

"ראש הממשלה ישב לידי, הוא הצביע בעד שניהם והתחייב בפניי לסייע להעביר את שניהם. אני לא מעלה בדעתי ששיקולים פוליטיים ישנו את דעתו", סיפר לפיד. 

שר האוצר אמר כי "אי אפשר להמשיך ככה, אי אפשר לתקוע הכול מסיבות פוליטיות. בחירות ישתקו את המשק, יכפו עלויות כבדות על הכלכלה, יעכבו הליכים שהתחלנו בהם לטובת הציבור ויתקעו את כל תוכניות העבודה שמתממשות עכשיו בשטח". 

למרות דברי הביקורת המרומזים, שר האוצר הדגיש כי "עדיין אפשר לתקן ולעבוד יחד בשביל הציבור, שמצפה מאיתנו לנהוג באחריות. לא נבחרנו כדי לשרת קבוצות לחץ ואינטרסים פוליטיים, אין לנו חברי מרכז שיכולים ללחוץ עלינו. כל מה שאנחנו רוצים זה לעבוד יחד עם הממשלה כולה לטובת אזרחי ישראל". 

יו"ר מפלגת התנועה, שר המשפטים ציפי לבני כינסה את חברי סיעתה ובפתח הישיבה מתחה ביקורת נגד הממשלה שלדבריה, "הגיעה לצומת דרכים".  

"יש או לעצור את האלימות, הגזענות, ההסתה ולהילחם בהצעות חוק קשות, או ללכת לבוחר ולתת לו לבחור בין שתי דרכים, בין שתי השקפות עולם", אמרה לבני, "הדרך שלנו בתנועה היא ברורה - החלטות מדיניות וביטחוניות אחראיות וכמובן שמירה על ישראל יהודית ודמוקרטית בדיבור אחד וכפי שנקבע כבר במגילת העצמאות. זאת הייתה דרכנו, זו תישאר דרכנו ובעת הצורך נחזור איתה לבוחר". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לבני הוסיפה כי "מה שלא ראוי מבחינתנו זה מצד אחד לא ללכת לבחירות ומצד שני לחשוב שאפשר להמשיך עם הצעות החוק הקיצוניות האלה, עם ההתלהמות ועם הרכיבה על גל הגזענות". 

לדבריה, "אי-אפשר להמשיך ככה, זה מנוגד מהותית להשקפת עולמנו. מול האלימות וההקצנה ושריפת ספרים בבתי ספר ובבתי כנסת, יש צורך בממשלה שהיא ממשלה אחראית, ציונית ולא קיצונית"

יו"ר האופוזיציה ח"כ בוז'י הרצוג אמר בפתח ישיבת סיעת 'העבודה' כי "הממשלה של נתניהו תקועה ולא מתפקדת וכל יום נוסף שלה לוקח את ישראל כמה צעדים אחורה".

 "ישראל תקועה עם ביבי ואני שמח ששר האוצר הבין זאת - חבל רק שבאיחור של שנתיים. הגיע הזמן להחלפת השלטון והיא תיעשה בבחירות, כפי שראוי וכפי שצריך להיות בדמוקרטיה. אני פונה לביבי ואומר: פעם אחת תעשה ואל תאיים", הוסיף הרצוג.

בשעות הערב צפוי ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, יאיר לפיד, להיפגש לפגישה בארבע עיניים בניסיון לפתור את המשבר בין השניים המאיים על שלמותה של הקואליציה ואף עד הליכה לבחירות. טרם ברור היכן תתקיים פגישת השניים, האם במעון ראש הממשלה או במשרד ראש הממשלה. 

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי נתניהו יבהיר ליאיר לפיד כי כך לא ניתן להמשיך ולנהל מדינה וכי במידה וכך ימשיכו היחסים ביניהם ייתכן וראש הממשלה יחליט לבסוף על הליכה לבחירות. בסביבתו של לפיד אמרו דברים דומים. 

עד שאלו ייפגשו, הסיעות החרדיות ואלו החילוניות באופוזיציה הגישו הצעות לפיזור הכנסת. הצעות אלו יעלו להצבעה במליאת הכנסת ביום רביעי הקרוב.