אאא

דחיית הקיצוץ בתקציב מוסדות החינוך של 'מעיין החינוך התורני' ו'החינוך העצמאי': אם בתחילה היה ניתן לומר שמדובר בהישג מרשים עבור המפלגות החרדיות בכלל, ועבור אריה דרעי שלכאורה הביא להסכמות בפרט, הרי שכעת מתברר שדווקא ההודעה שיצאה מאנשיו של דרעי, וזקפה את ההישג לזכותו - עלולה לגרום לנזק קשה לנציגות החרדית בכנסת. וזאת בעקבות הצהרה מפורשת של שר האוצר לפיה אין בכוונתו לשתף יותר פעולה עם יו"ר  ש"ס אריה דרעי. 

את הדברים אמר לפיד כתגובה לזעם רב השורר מאז אמש בקרב מצביעי 'יש עתיד', וזאת לאור ההחלטה לדחות את ביצוע הקיצוץ שתוכנן בחינוך החרדי. 

כזכור, בהודעה שיצאה אמש מש"ס נכתב כי "יו"ר ש"ס הרב אריה דרעי ושר האוצר יאיר לפיד, הגיעו הערב לסיכום כי שר האוצר מוריד מסדר היום את הקיצוץ המתוכנן ברשת מעיין החינוך התורני ובמוסדות החינוך העצמאי", יו"ר ש"ס אריה דרעי אף ציין אמש כי "הורדת הקיצוץ על ידי שר האוצר, היא תחילתה של הידברות שחשובה ונחוצה מאוד בעת הזו לכולנו".

אלא שמתברר, כי זקיפת הקרדיט לטובתו של יו"ר ש"ס, ייצרה תדמית כביכול וב'יש עתיד' התקפלו מול דרישות שהוצבו לכאורה מצד אריה דרעי, דבר שגרם לכעס רב בקרב אנשי 'יש עתיד'. שטענו כי בניגוד להבטחותיו, לפיד "מתקפל מול החרדים".

נקודה נוספת שגרמה לתסיסה, הייתה האמירה בהודעת יו"ר ש"ס לפיה "שר האוצר מוריד מסדר היום את הקיצוץ המתוכנן", בעוד ב'יש עתיד' טוענים בתוקף כי הקיצוץ בסה"כ נדחה בשל בעיה משפטית שצפויה להגיע על פתרונה בשנה הקרובה.

לפני שעה קלה, שר האוצר יאיר לפיד, הבהיר בעמוד הפייסבוק שלו, כי הדברים שפורסמו על ידי ש"ס וזכו לכותרות ראשיות בכלי התקשורת - הנם בגדר "שקר גלוי". כאשר לפיד אף מצהיר כי בעקבות הפרסומים של לשכת דרעי, הרי שלהבא לא יתקיים כלל שיתוף פעולה בין השניים בנושאים הקשורים לציבור החרדי. 

"באחת בלילה יצאתי לרגע מחדר הממשלה, הצצתי בטלפון שלי וגיליתי שהבעיה החדשה איתי היא שאני רך מדי כלפי החרדים" כתב יאיר לפיד בעמוד הפייסבוק שלו. 

שר האוצר פירט ותיאר את הסיפור האמיתי מבחינתו העומד מאחורי ביטול הקיצוץ: "זה התחיל שעתיים קודם. שר החינוך, שי פירון, ניגש אלי ואמר שיש בעיה בביטול של תקנה 3-9-א', שהעניקה תקצוב מלא ל"אל המעיין", רשת החינוך של ש"ס".

 (צילום: פלאש 90)
שיקר? יו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: פלאש 90)
הגדלה

"שאלתי מה הבעיה, ושי הסביר שעד שלא נקים באופן רשמי רשת חינוך ממלכתית-חרדית, אנחנו בעצם מבטלים להם את התקציב בלי להציע שום אלטרנטיבה. קיימנו דיון קצר, ובסוף סיכמנו שנדחה בחצי שנה את ביטול התקנה עד להקמת הרשת החדשה". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לפיד המשיך בתיאור המאורע וכתב: "לפני שחזרתי לחדר, אמרתי לשי, "אתה יודע מה, אם כבר דוחים, צלצל לדרעי ותספר לו. אין סיבה שהוא ישמע על זה ממישהו אחר".

"שכחתי עם מי יש לי עסק" כותב לפיד ועוקץ את יו"ר ש"ס אריה דרעי שאנשיו טרחו למנף את ביטול הקיצוץ לזכותו.

 (צילום: פלאש 90)
"דרעי עשה עלינו סיבוב" שר האוצר יאיר לפיד (צילום: פלאש 90)
הגדלה

"בשעתיים שחלפו עד תום הישיבה הבאה, דרעי עשה עלינו סיבוב מסביב לעולם ומכר לתקשורת שנכנענו לו והחלטנו לבטל את הקיצוץ ל"אל המעיין". אמר לפיד, "האמת, אני לא מבין אותו. לא רק שזה שקר גלוי, הוא גם מנע את האפשרות שננסה אי פעם לשתף איתו פעולה בנושאים החשובים לציבור שלו". 

"אז נכון שספגנו נזק תקשורתי" ציין שר האוצר יאיר לפיד,"אבל הרי אי אפשר יהיה להסתיר את האמת, ברגע ש-3-9-א' תבוטל – ואל תטעו, היא תבוטל כמובן והתקציב של "אל המעיין" יירד - אז מה יצא לו מזה חוץ מההזדמנות להביך אותנו?".

את תגובתו של אריה דרעי לדברי שר האוצר לא ניתן היה להשיג עד כה.