אאא

שבוע אחרי התפוצצות פרשת החשדות כנגד חברת הבנייה ב. יאיר, החשודה בעבירות של הלבנת הון בסכום של מעל 60 מיליון שקלים, הלקוחות חוששים כי הם נקלעו לפרשה הדומה לזו שנחשפה לפני כמה שנים כאשר חברת חפציבה קרקסה והשאירה לקוחות ללא קורת גג.

לאור זאת, "כיכר השבת" שוחח עם עו"ד ירון קוסטליץ ובדק עימו האם לחששם של הלקוחות ישנה סיבה מוצדקת או שמא מדובר בחשש המגיע על חלל ריק? "אם יש להם ערבות בנקאית לפי חוק מכר אז אין להם ממה לחשוש ואני מניח כי בעקבות פרשת חפציבה אז הם מסודרים מהבחינה הזו. זאת אומרת שגם אם חס וחלילה החברה קורסת - הבנק ייכנס לנעליים של החברה ואני מניח לפי זה שהם לא צריכים לחשוש". השיב קוסטליץ.

חברת נדל"ן גדולה בונה ברחבי הארץ מספר פרוייקטים במקביל, ובשל כך חששם של הלקוחות הוא כי הנהלת החברה תקרוס כלכלית לאור החשדות נגדם. עו"ד קוסטליץ אומר כי במידה והקריסה תתממש, הבנקים המלווים את הפרויקט ייקחו על עצמם את המשך הבנייה: "זה כבר תלוי בחוסן הפיננסי שלהם, אם הם יצליחו לבנות אז מצוין ואם לא אז ייקחו מישהו אחר אבל הלקוחות מוגנים כמובן אם הם משלמים לפי קצב הבנייה ויש להם ערבות בנקאית לפי חוק המכר אז לא אמור להיות בעיות".

"החשדות לא משפיעות באופן ישיר על הרוכשים אולם הפרשה אמורה להשפיע בעקיפין על החברה עצמה, על יכולת של החברה עצמה לבנות פרוייקטים נוספים אבל הלקוחות תמיד מוגנים". והסיף העו"ד.

עו"ד ירון קוסטליץ אומר כי על הלקוחות לבדוק מידי יום האם אכן קצב ממשיך כסדרו: "לדעתי אין מה לעשות אבל הלקוחות צריכים להיות עם יד על הדופק ולבדוק עם הבנק שכל המסמכים שלהם חתומים כמו שצריך ואם המסמכים חתומים ויש ערבות בנקאית אז אין בעיה. כמובן שהם צריכים לעקוב מקרוב אחרי התקדמות הבנייה".

בהודעה שפרסמה חברת ב. יאיר עם פרסום החשדות נגד, נכתב כי "החברה ממשיכה עבודתה כרגיל מול אלפי לקוחותיה בפרויקטים למגורים ומסחר. חברת ב.יאיר שהינה כידוע, אחת מחברות הנדל״ן הציבוריות המובילות במשק, תמשיך ותשרת נאמנה את הרוכשים ובעלי האג"ח שלה".

ב. יאיר, נמצאת בשליטה משותפת של יאיר ביטון ויוסף ביטון. היא עוסקת בייזום ובנייה של פרויקטים בענף הנדל"ן בישראל, ייזום פרויקטים בחו"ל וכן הקמת מבנים לצרכי מסחר. בין הפרויקטים מאחוריהם עומדת החברה ניתן למצוא מספר פרוייקטים ששווקו למגזר החרדי, דוגמת מתחם שרי ישראל, וכן פרוייקטים בבית שמש וגבעת זאב.

ב. יאיר חשודה כי הלבינה הון בסכום של מעל 60 מיליון שקלים עבור ארגון הפשיעה של איציק אברג'ל.