אאא

מחר (יום שני) ייחנך בית הכנסת הראשון, הקבוע, למגורשי גוש קטיף.

באירוע, שיהיה במעמד הרב הראשי, שרים ואישי ציבור מהארץ ומהעולם יסיימו את כתיבת ספר התורה לבית הכנסת אשר נבנה ביישוב 'בני נצרים'.

את הכסף להקמת בית הכנסת תכננו עסקני תנועת המזרחי העולמית לאסוף מאנשיהם במקומות שונים בעולם. אך משהחלו לעשות זאת התברר שהמשבר פגע ברבים, ויהיה קשה לאסוף את הסכומים הנדרשים.

כמו במקרים דומים בעבר גויסו למשימה קורט רוטשילד וג'ק קהאן, מראשי התנועה הזאת המכירים היטב את כל בכירי התנועה בעולם. הם פנו ליהודי עשיר מקנדה שידעו שלא נפגע במשבר האחרון והציעו לו שיהיה התורה הבלעדי.

האיש נאות בתנאי ששמו לא יפורסם ברבים ומשיקולים ברורים. הנדיב התחייב על הסכום הנדרש אך לאחר שערכו לתורם המדובר סיור ביישובי המפונים ובאתרי הקראווילות, הזדעזע מן המצב, והחליט בו במקום להכפיל את סכום התרומה שהתחייב מראש.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

רבים מראשי המזרחי העולמי באו לעשות את סוכות בישראל ובהזדמנות זאת ישתתפו בטקס סיום הבנייה והכנסת ספר התורה. אלא שהטקס לא ייערך באתר בית הכנסת אלא ב... מלון רמאדה בירושלים.

ספר התורה נכתב בשנה האחרונה על ידי אחד מתושבי יבול, אשר קיבל משכורת שנתית מסודרת הממומנת על ידי תנועת המזרחי העולמית. "היה חשוב לנו שדווקא אחד מאנשי הגוש יכתבו את הספר", ציין סאקס ונימק "כך סייענו לעוד מפונה במציאת עבודה".

טקס הכנסת ספר התורה להיכל בית הכנסת החדש יתקיים ביום שלישי בהשתתפות קרוב לאלף משתתפים מרחבי הארץ והעולם ביישוב בני נצרים שבחולות חלוצה.