אאא

בשנים האחרונות יותר ויותר חרדים ושומרי מצוות מצטרפים ועושים שימוש ברשת האינטרנט, מטבע הדברים, ההלכה אמורה גם כן להתייחס לשימוש ברשת, ולדינים השונים החלים על המשתמשים ברשת האינטרנט. 

הרב ניר אביב, בוגר ישיבת 'מרכז הרב', מראשי הכולל לדיני ממונות בפסגות, ר"מ בישיבת 'כוכב יעקב', ומהרבנים המשיבים לשאלות הלכתיות באתר הפופולארי של ישיבת בית-אל, השיק השבוע ספר חדש: 'מעשה רשת' אשר עוסק בהסתכלות ההלכתית על תופעות האינטרנט המגוונות בעידן המודרני והמתקדם.

בספר החדש, מופיעים ליקוטים מפסקים חדשים מגדולי ישראל, בין הנושאים הנידונים בספר: הסכנות והאיסורים באינטרנט, זכויות יוצרים, העתקת דיסקים, הורדות תוכנות, פריצת אייפון, תכנות מחשבים ופיתוח, האינטרנט כ-'זוטו של ים' (הפקר), הורדה מאתרי שיתוף קבצים, אינטרנט אלחוטי, נזקי וירוס, פרסומות באינטרנט, משחקים וגלישה, דיני קניין באינטרנט, מכירת חמץ, אתר חדשות המתעדכן בשבת, הפעלת אתר בשבת ועוד.

 (צילום: יח
הרב ניר אביב, מחבר הספר 'מעשה רשת' (צילום: יח"צ)
הגדלה

במסגרת כתיבת הספר, קיים הרב אביב ראיון עם גדול הזמר החסידי העולמי מרדכי בן-דוד, והמפיק יוחי בריסקמן, כדי לדון בעניין 'זכויות יוצרים' – הראיון המלא פורסם ב'כיכר השבת' ועורר תגובות רבות.

מרדכי בן דוד אמר בראיון שהעניק לרב אביב: "אינני מרשה בשום פנים. יש אתר שמאפשר הורדת שיר בודד תמורת דולר אחד. דולר לשיר זה סוף העולם? אמרתי פעם לאיזה בחור: "על פיצה או קולה תוציא 10 דולר ותהנה מהם 10 דקות, לעומת זאת אתה קונה דיסק ויכול להנות ממנו שוב ושוב, במשך מאות שעות. אני לא מבין איפה השכל והרגש האנושי, הרי השקיעו בזה כל כך הרבה".

במאמר שפרסם מאוחר יותר הרב ניר אביב בכיכר השבת, הוא פרט את בסיסי דיני זכויות היוצרים למשתמש ברשת האינטרנט, בו גיבה את עמדת הזמרים לפיה אין לבצע הורדה לא חוקית ברשת האינטרנט בסיבה כי המוצר המקורי "יקר מידי".