אאא

גורם בכיר בלשכת ראש-הממשלה אמר בשיחות פרטיות בימים האחרונים כי בעקבות חשיפת 'כוללים' שונים ברחבי הארץ, בהם היו רשומים אברכים פיקטיביים, הוחלט לבדוק אפשרות כי רק 'כוללים' עם לפחות חמישים אברכים יקבלו מענקים כספיים מקופת האוצר - כך נודע ל'כיכר השבת'.

כיום, יש בישראל מאות 'כוללים' עם 20-30 אברכים בלבד, לצד 'כוללים' גדולים עם מאות אברכים. המשמעות: סגירת של מאות 'כוללים', ולא רק בערים החרדיות. עשרות חסידויות, למשל, מפעילות 'כוללים' בערים רבות בישראל, כמו למשל בראשון-לציון, רחובות, בת-ים, צפת, באר-שבע, קריית-גת, נתניה, אשקלון ועוד.

"יש כיום הרבה רמאות בתחום ה'כוללים'", אמר הגורם, "אותם 'כוללים' בודדים שמרמים את המערכת גורמים לנזק מקיף לשאר הכוללים, בהם לומדים אלפי אברכים חרדיים ומוציאים שם רע לציבור החרדי".

לדברי הגורם, בימים אלה הוא בודק את הנושא עם גורמים מקצועיים במשרד החינוך והאוצר. "אני מודע לאפשרות שהדבר ייתקל בהתנגדות חריפה של המפלגות החרדיות, אבל הבדיקה מתבצעת למרות זאת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הגורם דיבר גם על החשיבות של הכנסת חרדים למעגל העבודה ולשירות בצבא. "החרדים רוצים שיתמכו בהם, אבל הם לא מבינים שבשביל זה הם צריכים להיות חלק בתוך המערכת. אם הם לא יהיו שם - במעגל העבודה ובשירות הצבאי, אף-אחד לא יתמוך בהם בעוד מספר שנים". הגורם ציין כי הוא פועל רבות לשילוב חרדים במעגל העבודה באמצעות מספר מישורים.

מלשכת ראש-הממשלה נמסר בתגובה ל'כיכר השבת'': "מדובר רק בחלק מהמלצות ועדת טרכטנברג והנושא יידון בשבועות הקרובים".

יצויין כי המפגלות החרדיות (ש"ס ויהדות התורה) מתנגדות להמלצות הוועדה. "דו"ח טרכטנברג מיותר", אמר לפני חודשיים לפני יו"ר ועדת הכספים, ח"כ הרב משה גפני שהודיע כי כלל לא יעלה לדיון בוועדה את הנושאים הקשורים לחרדים.