אאא

המלחמה על הקברים חוזרת - רק שהפעם לא מדובר במאבק קדוש וטהור: עשרות מפגינים חסמו אתמול (ראשון) את כיכר השבת בירושלים לתנועה, במחאה על חילולי עצמות ביהוד - כפי שנחשף לראשונה ב"כיכר השבת" בשבוע שעבר. מפגינים עמדו בגשם השוטף וקראו קריאות בגנות מחללי הקברים.

קודם לכן, בשעת צהריים, עשרות קנאים מ´נטורי קרתא´ הפגינו במתחם המדובר ביהוד. מדובר במתחם של חברת "אפריקה ישראל", בניהולו של הנגיד החרדי ר´ לוי לבייב.

המפגינים נשכבו על פתח המערה וקראו קריאות כנגד ביזוי העצמות. "קברי אבותינו אינם הפקר", הם שאגו פעם אחר פעם.

ההפגנה הצעקנית נערכה למרות הסיכום בבית-הדין של הגר"נ קרליץ שליט"א שסמך את ידו על פיקוח מטעמו.

החשד: קבר עתיק

הכל החל בחשיפה של פריטים עתיקים בשטח הבנייה של חברת ´אפריקה ישראל´. כמקובל בחוק, החברה הזמינה את נציגי ´רשות העתיקות´ שערכו בדיקה קפדנית.

בקצה של המגרש בבעלות החברה, נחשף פיר שעל-פי החשד יש בתוכו קבר עתיק. ראשי החברה פנו לארגון ´אתרא קדישא´, וביקשו לשלוח נציגים שיבחנו את הפיר.

"אמרנו לרשות העתיקות שלא נבצע שום עבודה באיזור הפיר - ללא נוכחותם של נציגים מטעם ´אתרא קדישא´", מספר ל"כיכר השבת" גורם ב´אפריקה ישראל´. "פנינו לאתרא קדישא פעם אחר פעם שישלחו נציג - אך לא קיבלנו מענה מסודר. לאחר מעשה, התברר לנו שהנציגים של ´אתרא קדישא´ מסוכסכים עם ´רשות העתיקות´ ומכאן החלו מלחמות כבוד". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ב´אפריקה ישראל´ החליטו לזרז הליכים. הם פנו לבית-הדין של הגר"נ קרליץ והציגו בפניו את כל הממצאים. הגר"נ קרליץ מינה מפקח מטעם "האגודה למניעת חילול קברי ישראל".

הנקמה של ´אתרא קדישא´

בסוף-השבוע שעבר העבודות בשטח חזרו, כשהמפקח נוכח במקום כל העת, לצד אנשי ´רשות העתיקות´. ב´אתרא קדישא´ נפגעו מהמהלך, והחליטו לנקום.

"הם שלחו לכאן אברכים תמימים, אחרי שניתקו אתם מהכולל בכסות של סיפורי בדים, ואלה הפגינו כאן על חילולי קברים", מספר הגורם מ´אפריקה ישראל´. "מדובר ברשעות ובאטימות של ´אתרא קדישא´. מה, המפקח של הרב קרליץ פחות חשוב מהמפקחים שלהם?", הוא תמה.

וכך זה נראה, ביהוד: אברכים תמימים חוטפים מכות לשווא, אנשי ´רשות העתיקות´ עושים את עבודתם ונציג מטעמו של הגר"נ קרליץ מפקח על הנעשה.