אאא

בירושלים מושק הערב "מאהל הפראיירים" שצפוי לקדם חוק חלופי לחוק טל. בטקס ההשקה, לצד אישי ציבור ופוליטקאים, נכח גם הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי שהבהיר: מי שלא יכול לשרת בצבא, עליו לתרום למדינה באמצעות שירות אזרחי.

במהלך אירוע ההשקה קרא הרמטכ"ל לשעבר לכל אזרחי המדינה לתרום חלק בשירות צבאי או אזרחי.

אשכנזי הביע הסתייגות מהכינוי שהודבק למאהל ואמר כי יש למנוע פגיעה בחיילים ובזכר הנופלים. "מי שמשרת הוא לא פראייר, מדובר בזכות", אמר הרטמכ"ל לשעבר.

פעילים במאהל אמרו היום:  "ראש הממשלה הופך את בני הישיבות לפרזיטים, ואותנו שנותנים ומשרתים לפרייארים". אמהות לחיילים שאלו: "למה הבנים שלנו משרתים, וילדיהם של הורים אחרים לא משרתים?".

אחרי ביטולו של חוק טל, המטרה המוצהרת של הפעילים היא להביא לחקיקת חוק חדש שיחייב שירות אזרחי וצבאי לכל אזרחי המדינה.

כזכור, לפני מספר חודשים קיבל בג"ץ את העתירות כנגד "חוק טל" והכריע בהרכב של תשע שופטים נגד החוק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

שופטי בג"ץ קיבלו ברוב של שישה מול שלושה את העתירות שהוגשו נגד חוק טל, המעניק פטור מגיוס לצה"ל לתלמידי ישיבה. השופטים קבעו כי החוק במתכונתו הנוכחית לא יוארך ותוקפו יפוג באוגוסט.

יצויין כי דווקא נשיא בית המשפט העליון הנכנס אשר גרוניס הכריע בעד החוק ונגד העתירות.

כזכור, החוק אושר בשנת 2002 ואיפשר מאז לתלמידי הישיבות ללמוד תורה עד גיל 22. בשלב הזה, איפשר החוק לצאת לשנת הכרעה ולבחור בין יציאה לשוק העבודה ולאחריה שירות אזרחי וצבאי.

בשנים עברו, דחו שופטי בג"ץ עתירות נגד החוק.

בשנה האחרונה ניהלו ארגונים חילונים ואנטי דתיים קמפיין מתמשך כנגד החוק ואף קיימו הפגנות ועצרות מחאה במטרה להשפיע על החלטת בג"ץ.