אאא

מחזה מיוחד היה השבוע בירושלים: במשך יותר מעשר שעות רצופות, ישבו מאתיים וחמישים צעירים, מרביתם אברכי כוללים רציניים ואיכותיים מחוגים שונים, כשהם הוגים בספר הייסוד של חסידות חב"ד, ספר התניא קדישא באופן מעמיק ומדוקדק, כשההשקעה והיגיעה ניכרים היטב על פניהם.

ניתן היה לראות קבוצת חניכי כוללים חסידיים, אברכי משי, כשהם מתפלפלים ומשננים שוב ושוב את ריבוי הפרטים בפרקי התניא וגורסים היטב את הדרך הייחודית בעבודת ה' שמציב בעל התניא זיע"א בפרקים הצפופים של ספרו הנשגב, עליו התבטאו קדושי עליון באופן מעורר פלא.

המראה המיוחד הזה היה למעשה יום החזרה השני והמסכם על כל ספר התניא, במסגרת פעילות רשת הכוללים הארצית של "לב לדעת" הפועלת על ידי ארגון 'תורת חב"ד לבני הישיבות' בהנהלתו של הרב משה שילת.

פרויקט "לב לדעת" שהחל לפעול לפני יותר משנתיים, מאגד בתוכו עשרות רבות של אברכים בישיבות וכוללים מחוגים שונים הזוכים ללימוד חסידות יומי באופן קבוע, מסודר, בצורה איכותית ומעמיקה בליווי שיעורים ברמה גבוהה  ומתן מלגות חודשיות למשתתפים.

עם סיום לימוד ליקוטי אמרים על ידי משתתפי התכנית הקבועים בחודש אדר השנה ביקש הרב משה שילת, מנהל 'תורת חב"ד לבני הישיבות', לקיים פרויקט יוצא דופן, "משהו מיוחד וגדול שיסחוף לתוכו מאות אברכים", כהגדרתו. לצורך כך פורסמה מודעה הקוראת לאברכים ובני ישיבות להצטרף לאברכי תכנית לב לדעת ולהירשם לפרויקט לימוד על כל ספר התניא. בתוך זמן קצר נסגרה ההרשמה שעמדה על 250 משתתפים שחשקה נפשם בלימוד מעמיק וייסודי של ספר התניא.

כביטוי להערכה על ההשקעה הרבה והרצינות שהפגינו התלמידים, הוחלט להעניק לכל משתתף שיצליח במבחן הכללי על כל ספר התניא, מלגה בסך אלף שקלים, כאות הוקרה על המאמצים הרבים שהושקעו, בהם גם עשרות שעות של חזרה אינטנסיבית וכללית.

המבחן הכללי יתקיים אי"ה בתאריך ח"י אלול יום הולדתם של הבעל שם טוב הק' ובעל התניא זיע"א, ולקראתו התקיימו שני ימי חזרה וסיכומים עם מיטב מגידי השיעורים. השבוע, היה יום החזרה המסכם האחרון, כאשר, כאמור, מאתים וחמישים תלמידים מכל רחבי הארץ מגיעים מוכנים להסתער על הלימוד.

את השלב הראשון העביר הגר"א דמיכובסקי, מגיד שיעור בישיבת תות"ל בכפר חב"ד, כאשר במשך יותר משלוש שעות סיכם בבהירות ובחדות כמה מהחטיבות הסבוכות שבליקוטי אמרים: פרקים ל"ה עד מ' והפרקים נ' עד נ"ג. התלמידים הקשובים שהכירו את החומר, האזינו, שאלו שאלות וסיכמו את החומר הנלמד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לאחר הסיכומים של הרב דמיכובסקי העביר הגר"מ גרוזמן משלוחי כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע בראשל"צ, מעט לחלוחית חסידית, כאשר הוא מאיר ומחדד נקודות מסוימות בפרקים מ"א עד מ"ט בספר התניא וההקשר שלהם לעבודת ה' בחיי היום יום של היהודי.

רגעים מיוחדים היו כאשר מאות המשתתפים האזינו ברוב קשב להרצאתו של המרצה הנודע הגר"י סופר, שבדברים המרתקים ובלשונו מפיקת המרגליות, ביאר את יסוד ספר התניא. לאחר מכן המשיך הרב סופר עם המשתתפים להתוועדות סוחפת במרכז 'נשמתא דאורייתא' הסמוך, הפועל גם הוא במסגרת 'תורת חב"ד לבני הישיבות'.

במהלך מרתון הסיכומים העמוס, עלה לדוכן מנהל 'תורת חב"ד לבני הישיבות' הרב משה שילת, השוהה כאן עם התלמידים במהלך היום כולו, ומוודא מקרוב את הרצינות וההשקעה השוררים כאן בלאו הכי, מאיר ומסביר פנים, מכוון את התלמידים ומשיב לכל הפונים.

הרב שילת מסביר למשתתפים את מתכונת המבחן, מדרבן ומכוון את מאות הנוכחים לקראת האירוע הגדול שיתקיים בעוד כחודש, במסגרתו ייבחנו התלמידים בחינה מקיפה ויסודית על כל ליקוטי אמרים וישתתפו באירוע ענק, במעמד רבנים ואישי ציבור.