אאא

תופעת המסתננים הגיעה מהקצה הדרומי באילת עד לקצה הצפוני של מדינת ישראל והפכה לאחת מאיומי הדמוגרפיה הגדולים על הרוב היהודי העתידי בארץ. לא מדובר רק באיום על האופי של מדינת ישראל בעשורים הקרובים, אלא גם איום חברתי של פשיעה הולכת וגוברת המצטרפת לזו הקיימת במדינת ישראל.

למעשה הפכו מסתננים רבים לכוח לא מבוטל בארגוני פשיעה. חיילים בלתי נראים, אינם מזוהים, ללא תיעוד אישי, ללא ת.ז, ללא טביעות אצבע, כתובת מגורים, או מאגר מידע. יתרה מכך תרבות הפשיעה בקרב המסתננים הינה גבוהה ביותר ומסוכנת. ממידע  שפרסמה המשטרה עולה כי כנופיות מסתננים השתלטו על שכונות בדרום תל אביב. וזו רק ההתחלה .

הגיאוגרף ארנון סופר אשר מתנגד נחרצות לתופעת ההסתננות מאפריקה טוען כי המסתננים עלולים להוות איום בטחוני על מדינת ישראל ולשמש כמודיעים או כפעילים של מדינות עוינות או של ארגוני טרור.

מבחינה חברתית הם מביאים לצפיפות ולפשיעה. מן הצד הרפואי, לטענתו ההגירה האפריקאית מפיצה שחפת, איידס ומחלות זיהומיות אחרות, ומבחינה דמוגרפית האיום על הרוב היהודי הקיים ממילא מוחמר על ידי ההסתננות. לדבריו, אי עצירת גלי ההסתננות הראשונים תגרום לגלי הסתננות גדלים יותר ויותר.

מבדיקת רשות האוכלוסין וההגירה עולה כי בחודש יולי 2011 שוב נשבר השיא החודשי, כאשר לישראל נכנסו 1686 מסתננים. זהו שיא של מספר המסתננים לחודש מאז תחילת השנה הנוכחית.

ברשות האוכלוסין וההגירה מדגישים כי רצף ההחלטות שהתקבלו בתקופת כהונת השר ישי והפעולות שהחלו, כדוגמת גירוש משפחות, בניית הגדר בדרום, מהווים צעדים משמעותיים לצמצום מספר המסתננים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הערכה הלא רשמית של גורמי האכיפה בנושא מדברת כיום על מאות אלפי מסתננים ועובדים זרים בלתי חוקיים שנכנסו לישראל במהלך העשור האחרון ונשארו בה.

הסכנה! תוך שנים מעטות מאוד, הדור השני למסתננים אלו ייוולד בארץ. ותוך עשור יהיה מספרם עומד על מאות ואלפי משפחות, שהסיכוי לגרשם יהיה נמוך עוד יותר.

החשש הגדול עוד יותר הוא, שביום בהיר תתפוצץ חבית חומר הנפץ. מסתננים החיים במצב הקשה והבלתי אפשרי של חוסר זהות לאומית, מצוקה חברתית, חיי פשע, יפרצו במהומות מתוך זעם בלתי נשלט, כפי שקורה היום בלונדון. שם אף אחד לא חזה את סדר הגודל של האלימות והחורבן המתרחשים, אף לא אחד ציפה שהמהומות יגרמו לאלימות כזו, ולאף אחד לא הייתה סיבה לחשוב שזה מה שיקרה. 

בעתיד זה עלול לקרות גם בישראל. אולי אפילו תוקם ועדת חקירה ממלכתית, אבל יהיה כבר מאוחר.

הכותב יועץ תקשורת לשר שירותי הדת יעקב מרגי.