אאא

רק לאחרונה התבשרנו שמספר יחידות הדיור המתוכננות עבור הציבור החרדי בחריש, עומד על 9,000 יח"ד. אבל מישהו אמור לשלם את המחיר. מסתבר שאלו הם השכנים הקיבוצניקים של העיר החרדית החדשה, שמי יודע מתי תאוכלס.

משרד השיכון, מדינת ישראל ומועצת העיר חריש מבקשים לספח אליה 800 דונם השייכים לקיבוץ מצר, ועוד 1000 דונם נוספים השייכים לקיבוץ ברקאי.

הסיפוחים הללו נועדו לתוספת בניה למגורים ועבור שטחי מסחר ותעסוקה לעיר החדשה. חריש שבמקור נועדה ל-30 אלף נפש. מיועדת בשלב הזה ל-150 אלף נפש, חרדים כמובן.

הטענה של הקיבוצניקים אינה נגד החרדים. הם מבינים את מצוקת הדיור של הציבור החרדי. הטענה שלהם היא נגד המדינה המפקיעה מהם את היכולת להקים שכונה נוספת עבור בני קיבוץ שיחזרו בעתיד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

טענה נוספת ומשמעותית יותר, הינה הטענה כי מתכנני העיר החדשה, מתעלמים מתוכניות מתאר קיימות ואינם מתחשבים בייעודי הקרקע שתוכננו בעבר.

מפריע לקיבוצניקים שהחרדים מנצלים את הכוח הפוליטי שלהם לפתור מצוקה על חשבון אחרים שיהיו במצוקה. הם שואלים במה עדיפה המצוקה של החרדים מהמצוקה שלנו?

בפועל, נוספו לעיר חריש עוד 1000 דונם, שיאפשרו בניה של עוד 4000 יחידות דיור שהם כ-13000 יחידות בסך הכל. אבל התוספת לא באה על חשבון קיבוץ מצר. מאידך, הגזרה עדיין לא הוסרה, כי לאחר שיאוכלסו שליש מהדירות הנבנות בחריש, תוכל הוועדה לדון שוב בהפקעת הקרקעות מהקיבוצים הסמוכים.