אאא

הבוקר שבו לישראל סגן ראש הממשלה, שר הפנים אלי ישי ויו"ר זק"א יהודה משי זהב מסיור עבודה שערכו באומן, במסגרתו בחנו את תנאי הבטיחות של רבבות המתפללים הצפוים להגיע לאומן.

בשעות הצהריים נפגשו ישי ומשי זהב עם ושגריר ישראל באוקראינה, ראובן דין. הפגישה נערכה בבניין שגרירות ישראל ובמהלכו נערך דיון מעמיק בעקבות איומי הטרור.

השגריר אמר כי בראש השנה יהיה באומן הריכוז הגדול ביותר של ישראלים מחוץ לגבולות המדינה, ולכן על ממשלת ישראל לדאוג לבטחונם. "מדובר באתגר לאומי ממדרגה ראשונה", אמר השגריר והוסיף כי כיום המצב באומן בעייתי מאוד מבחינה בטחונית. "חסרה חולייה שתקשר בין משרדי הממשלה בישראל לבין האירגונים השונים במקום ולבין הרשויות המוסמכות באוקראינה".

בעיית האלימות במקום הינה הדדית, חשף השגריר, וציין כי ישנם גילויי איבה הן מבחינת התושבים המקומיים והן מבחינת קבוצה קטנה מרבבות המתפללים.

יו"ר זק"א, יהודה משי זהב ציין כי המצב הבטחוני באומן שביר. "בשנייה אחת, קטטה בין גוי ליהודי יכולה להתלקח ולהבעיר את השטח כאש בשדה קוצים, זו עלולה להיות קטסטרופה בטחונית".

התקשורת הביעה התעניינות

ראש העיר ביתר עילית, מאיר רובינשטיין אמר כי חשוב לגנות את האלימות מכל צד. "חסידי ברסלב שומרים על השקט ומתייחסים בכבוד ובנימוס לתושבים המקומיים באומן ורוצים לשלב עימם ידיים ולחיות בשלום", אמר רובנשטיין.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בסיום הפגישה קרא השגריר לשר ישי להרים את הכפפה ולסייע ככל שניתן בכדי לפתור את הבעיות הקיימות. ישי מצידו הבהיר כי יסייע ככל שניתן.

מאוחר יותר נפגשו ראשי המשלחת הישראלית בראשות השר אלי ישי, עם מושל המחוז בו שוכנת העיירה אומן, וכן עם ראש העירייה המקומי.

המשלחת הישראלית התקבלה בכבוד רב וכלי התקשורת האוקראינים הביעו התעניינות.

מושל המחוז קרא לשר ישי ולממשלת ישראל לשתף פעולה עם הרשויות האוקראיניות, והודה לשר ישי על הביקור המרגש. "אבוא בקרוב לבקר בישראל", הבטיח לישי.

השר ישי אמר בסיום הסיור כי אינו חושש מתקריות בטחוניות על רקע ההכרזה הצפויה של הפלסטינים באו"ם. "אני מקווה ומתפלל שראש השנה באומן יעבור בשלום וללא אירועים חריגים".