אאא

שם חדש מפציע במרוץ על רבנות העיר ירושלים: הרב יעקב שפירא - ראש ישיבת מרכז הרב. ל´כיכר השבת´ נודע, כי שמו של הרב שפירא עלה על הפרק בימים האחרונים, כאשר פגישות עבודה ראשונות בנושא כבר נערכו בשבוע שעבר בין הבכירים העוסקים בקידום נושא הבחירות, מתוך מטרה להגיע לסיכומים חיוביים בהקדם.

סוגיית הבחירות לרבנות ירושלים היא כידוע סוגיה רגישה ביותר ברחוב החרדי. בציבור החרדי - אשכנזי ישנם מספר מועמדים בעלי שיעור קומה, כאלו המגובים בתמיכתם הברורה של גדולי ישראל. אלא שדרישתה הנמרצת של המפד"ל למינוי רב דתי לאומי, דרישה המגובה כעת באופן פומבי על ידי ראש העיר הנוכחי ניר ברקת שהחליף את ראש העיר החרדי אורי לופליאנסקי, שהיה מחויב להוראותיהם של גדולי ישראל, מטילה צל כבד על האפשרות המעשית למימושה.

מה שיותר ברור היא העובדה, כי ה"ברית החדשה" שנרקמה לאחרונה בין ש"ס למפד"ל, ליצירת הסכמות משותפות על זהותם של שני הרבניים הראשיים לעיר – האשכנזי והספרדי, תהיה ככל הנראה, זו שתקבע את זהותם של הרבנים שיבחרו. מבחינתם של אלו, כל שנותר כעת הוא רק, להגיע להסכמות סופיות בין הצדדים.

הברית הזו מסתבר, אינה הידברות חד פעמית שנועדה למטרה מסוימת, אלא חלק מקשר רצוף שקיים בין הצדדים. כזכור, אחרי הפיגוע בישיבת מרכז הרב, הטריח עצמו הגר"ע יוסף והגיע לעצרת הזיכרון בישיבה.

מצידה של ש"ס המטרה ברורה: הרב יצחק יוסף צריך להיות רב העיר ירושלים. זהו היעד אותו הציב הרב עובדיה יוסף, ושעליו הצהירו שרי ש"ס במפורש בתחילת הקדנציה הנוכחית.

מחזירים עטרה ל´מיזרוחניק´?

אלא שבש"ס יודעים, כי שיתוף פעולה ונתינת יד מצידם למהלך של מינוי רב השייך לזרם הדתי לאומי לרבה של ירושלים לא יהיה צעד שיעבור בשקט מצד החוגים האשכנזיים, בפרט אלו שיו"ר ש"ס אלי ישי מחמם באחרונה את קשריו בחצרותיהם.

מינויו של הרב יוסף כרמל - ראש מכון "ארץ חמדה", ששמו הוזכר בימים האחרונים בהקשר זה, עשוי לעורר משבר חמור בין ש"ס ליהדות התורה, ולהביא למתקפה מתואמת על ש"ס מצד העיתונות האשכנזית על שלל נגזרותיה. מצב בו ראשי ש"ס אינם חפצים כלל וכלל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כעת אנו חושפים, כי הפתרון שנרקם בימים האחרונים לצורך כך, הוא מועמדותו של הרב יעקב שפירא ראש ישיבת מרכז הרב. הרב שפירא הינו מועמד שעונה על ציפיותיהם של חוגי הדתי לאומי ואנשי מרכז הרב מחד, ומאידך לא צפוי לעורר גלי מחאה גדולים מצד הציבור החרדי האשכנזי, זאת בשל היותו נחשב כמקורב יותר לציבור החרדי ולחוגי הישיבות. ברירת מחדל שכזו – סבורים יוזמי הרעיון, עשויה לספק את כל הצדדים, גם אם - רק חצי תאוותם בידם.

יש לציין, כי למרות הדיווחים החוזרים ונשנים לאחרונה על ציר ש"ס – מפד"ל בכל הנוגע לרבנות ירושלים, רבים הם המפקפקים בקול בקיומה של ברית שכזו. לגרסת אותם גורמים, אין סיכוי בעולם שאלי ישי יוביל מהלך כנגד דעתו של הרב אלישיב, וכי כל מי שטוען כך, עשוי "לאכול את כובעו" לכשיתבררו העובדות.

בשלב זה, כל הגורמים עימם שוחחנו מכחישים נמרצות את העניין, וטוענים כי לא ידוע להם על מגעים כלשהם בעניינו של הרב שפירא, כמו אגב, גם בעניינו של הרב כרמל.

גם מקורבי ראש העיר ברקת סרבו לאשר את הידיעה, אולם הזכירו, כי "ראש העיר כבר הביע את דעתו כי רב העיר ירושלים צריך להיות ציוני דתי, וכי הוא מצידו יתמוך בכל מועמד שכזה אותו תציג המפד"ל".