אאא

מגן דוד אדום יתרגל היום (יום רביעי) תרגיל שידמה תרחיש אימים שבמסגרתו פוגעת רעידת אדמה עזה בארץ הפוגעת בעשרות שכונות במקומות שונים ומפילה גם את מגדל שלום, תוך שהיא קוברת אלפי ישראלים מתחת להריסות הבתים.

על פי התסריט שהוכן למתרגלים, רעידת אדמה בעוצמה של 7.4 בסולם ריכטר פוגעת במרכז הארץ והעיר תל אביב סופגת את המכה הקשה ביותר כאשר בה מתמוטטים מאות בתים ונמחים מעל פני האדמה.

אלפי בני אדם לכודים תחת ההריסות וככל שעובר הזמן, פוחת הסיכוי לחלץ ניצולים. בבניינים רבים ברחבי העיר נבקעו סדקים עמוקים בקירות הבתים והם מסוכנים עתה למגורים ויש חשש שיקרסו ברעשי המשנה. המטרה בתרגיל לבחון את היכולות של הארגון להתמודד עם אסון בסדר גודל כזה ואת השפעתו על מערך מד"א ופעילותו.

זה רק חלק מהתרחיש האפוקליפטי שיתרגל מטה מד"א במהלך תרגיל רחב היקף שיחל היום ויימשך יומיים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

במהלך שני ימי התרגיל מטה מד"א ומנהלי המרחבים יתרגלו את המענה של הארגון לתרחיש המלא של רעידת אדמה שבעקבותיה למעלה ממיליון איש נטשו את בתיהם מחשש לרעשי משנה, אלפים עדיין קבורים תחת ההריסות, חלקים נרחבים משטחי מדינת ישראל נותרו ללא תשתיות - חשמל, גז, מים, ותקשורת, כבישים וגשרים נהרסו.

מדינת ישראל הכריזה על אסון לאומי וביקשה סיוע הומניטארי דחוף מארה"ב ומדינות אירופה. בתי החולים מטפלים בכ-15,000 נפגעים ואינם מסוגלים לקלוט פצועים נוספים. כ-20,000 פצועים קל זקוקים לטיפול רפואי. כ-2,500 בני אדם מוגדרים נעדרים מכיוון שטרם הושלם פינוי ההריסות. המענה של מד"א יתבסס על תורת ההפעלה של הארגון.

על פי הנחיית מנכ"ל מד"א אלי בין, ההכנות של מגן דוד אדום לתרחיש של אסון המוני בעקבות רעידת אדמה רבת עוצמה עולות מדרגה ונערך תרגול נוסף למוכנות של מד"א לקראת אסון פתע. מד"א ינסה להביא בתרגיל לידי ביטוי את היכולת המקסימאלית שלו לתת מענה לחלק מהתרחישים וזאת למרות שהוא אינו הגוף המוביל את הטיפול באסון בסדר גודל לאומי. יחד עם זאת, עליו להתכונן לבצע במשאביו ובאמצעיו את המיטב. בסיום התרגיל נבחן את הדילמות הפיקודיות שיעלו, כדי למצוא פתרונות ולהיערך טוב יותר ביישומן בשטח". אמר המנכ"ל.