אאא

המלחמה בין ארגוני ההצלה: בארגון "איחוד הצלה", האמונים על הצלת חיים, קובלים על ההתנהגות של מגן דוד אדום והניסיון להצר את צעדיהם, כאשר מנגד, במד"א אומרים כי מדובר בארגון לא מקצועי שנשמע להחיות הרבנים. 

העיתון "ידיעות אחרונות" מקדיש הבוקר (ראשון) עמוד שלם על המלחמה בין ארגוני ההצלה, מד"א ו'איחוד הצלה', כשהאחרונים טונים כי התנהגות מד"א כלפיהם גורמת לאובדן חיי אדם.

על-פי הדיווח, מכשירי הקשר והזימוניות של עשרות חובשי ארגון החסד "איחוד הצלה", נותקו לאחרונה ע"י מד"א וזאת בשל הסכסוך בין הארגונים.

באיחוד הצלה טוענים כי כתוצאה מהניתוק הכפוי המתנדבים אינם יכולים לסייע למי שמתקשר להזעיק עזרה ממוקד מד"א וזאת גם במקרים בהם הייתה להם היכולת להגיע ראשונים למקום האירוע ולהציל חיי אדם.

במכתב שנשלח לשרת הבריאות יעל גרמן ע"י יו"ר הארגון זאב קשש נכתב כי "בשבועות האחרונים פועל מד"א באופן שיטתי כדי למנוע העברת מידע לכונני רפואת החירום של איחוד הצלה. מתנדבי איחוד הצלה המתנדבים במשך שנים רבות במקביל גם במד"א שמכשיר המירס או הביפר נלקחו מהם לצורך 'שדרוג' לא מקבלים במקומם מכשירים חילופיים".

העיתון מביא דוגמא מוחשית מצערת בה פגע מידורם של המתנדבים ע"י מד"א פגיעה קשה בחיי אדם כאשר אישה מבוגרת בת 74 שלקתה בדום לב, מתה במקום, כאשר מתנדבי 'איחוד הצלה' שגרים בסמיכות למקום לא נקראו לסייע בשל ניתוק מכשירי המירס.

במשרד הבריאות מודים כי בימים האחרונים התקבלו טענות בנושא חסימת מכשירי הקשר של מתנדבי איחוד הצלה ומדווחים כי יקיימו בירור מול מנכ"ל מד"א אלי בין.

כזכור, בימים אלו מגבשת וועדה מטעם משרד הבריאות דו"ח הממליץ על שינוי מבני בתחום שירותי החירום בישראל ולהקים רשות מרכזית אחת שתחתיה יפעלו מד"א ואיחוד הצלה במשותף.

ב'איחוד הצלה' אומרים בתגובה לאירוע של אותה גברת שנפטרה מדום לב כי "מדובר באירוע מצער שהינו תוצאה של התנהלות מונופול דורסני שהנהלתו עוסקת בענייני שליטה, יוקרה ואגו במקום לשתף פעולה באופן שישפר את הצלת החיים בישראל".

עוד נמסר כי "איחוד הצלה מברך את שרת הבריאות ואנשי משרדה על שהחלו לפעול לפתרון הבעיה, אך מאחר ומדובר בחיי אדם קוראים ליישום מהיר של הפתרון".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

גורמים בארגון תוקפים בשיחות שלא לציטוט את התנהגות מד"א ואומרים כי מדובר בחוסר אחריות משווע. "מחריד לראות כיצד ארגון שאמון כביכול על הצלת חיי אדם, בוחר לזלזל במטרה הקדושה הכל בשל קרבות קטנים של אגו וכבוד. חבל מאוד שלציבור בישראל לא מגיע שרות אמיתי מציל חיים שחף מאינטרסים וממלחמות קטנוניות שבסוף פוגעות ביקר לנו מכל בחיי אדם".

מנגד, במד"א מכחישים את הטענות לגבי המקרה, שם אומרים כי מיד עם קבלת הקריאה הוזנקו שני אמבולנסים וניידת טיפול נמרץ כאשר כונן מד"א הגיע תוך 3 דקות בלבד ורק לאחר מכן הגיעו הכוננים "שנותקו מרשת הקשר עקב חשד להפרה חמורה של נהלי החיסיון הרפואי הנהוגים בארגון".

במד"א אומרים עוד כי הם "פועלים בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומקפידים להעניק טיפול לכל נפגע באמצעות אנשי מקצוע שהוכשרו לכך. לצערנו אנו נתקלים בתופעות של גורמים שונים המאזינים לרשת הקשר של מד"א ועושים שימוש פסול ואסור במידע שהם נחשפים אליו. על מד"א חלות הנחיות ברורות של חסיון רפואי ואין באפשרותו לאפשר העברת מידע לארגון הצלה שאינו מקצועי הפועל תחת הנחיות רבנים מסוימים במקום הסטנדרטים הרפואיים הנדרשים".

עוד אומרים במד"א כי "ארגון זה מעולם לא נותק מביפרים ומירסים היות ולא חובר אליהם מלכתחילה. יודגש כי מד"א פועל בשיתוף פעולה מלא עם כל ארגוני ההצלה ורפואת החירום העומדים תחת הסטנדרטים של מד"א ומשתמש בשירותיהם על מנת להציל חיים רבים ככל האפשר. לאור ריבוי התלונות על שירות מסכן חיים שניתן ע"י גורמים מתחזים, עובד מד"א בימים אלה לשימוש ברשתות קשר מוצפנות שאינן מאפשרות העברת מידע לגורמים זרים. ע"כ כל מי שהאזין בעבר בסתר לרשתות הקשר של מד"א או עשה שימוש פסול במידע חסוי שהגיע אליו לא יכול כיום להיחשף למידע זה. מד"א חרט על דיגלו את ערך החיים וימשיך להעניק שרות מלא מקצועי ומיידי לכל הפונה אליו".