אאא

ביום שישי האחרון פורסם מדד חודש יולי, שהיה גבוה דרמטית מהערכות המוקדמות. המיסים שהטילה הממשלה על המים, הדלק, מכוניות, והסיגריות, יחד עם העלאת המע"מ הביאה למדד גבוה – 1.1%, השיא השנתי עד כה. המשמעות המיידית למספר הגבוה, חזרתה של האינפלציה.

ההשלכות שנובעות מהמדד הגבוה משפיעות על כל כיס בישראל, עקיבא ויספלד, מנכל חב´ משקלתא מסביר כי בעלי המשכנתאות הצמודות למדד יחושו את העלייה באופן מיידי. "החישוב פשוט: אם הקרן של הלוואה עלתה ב1.1 אחוז, דהיינו מי שנטל הלוואה בסך 100,000 שקלים, מגלה בצער כי כעת עומדת הקרן על 101,100 שקלים", מסביר ויספלד, "אולם בכך לא תמו התלאות הפיננסיות. חשוב לזכור כי מדד חודש יוני עלה אף הוא בתשע עשיריות האחוז, מתחילת השנה עלה המדד ב 3.2 אחוזים ובסך הכול בשנים עשר החודשים האחרונים עלה המדד ב 3.5%, עלייה גדולה למדי במושגים ישראליים".

מאידך, כל מי שלוקח כיום משכנתאות הצמודות לריבית הפריים (כיון שזו הנמוכה ביותר), צריך לקחת בחשבון כי מאחר והמדד עלה מעבר ליעד שקבעה הממשלה (3% לשנה) סביר להניח כי בחודשים הקרובים לא תיוותר לנגיד בנק ישראל ברירה והוא יאלץ להעלות את הריבית. לפיכך, כל מי שקופץ כעת על הלוואות צמודות פריים, צריך לקחת בחשבון כי כאשר ריבית הפריים תעלה, ההחזר החודשי שלה יעלה בהתאם. החישוב: על כל אחוז שעולה בפריים, ההחזר החודשי עולה ב 10%.

מי שמתכוון למחזר את הלוואת המשכנתא, כדאי שידע שעל אף שההחזר החודשי נמוך כיום, הרי שבעתיד, הוא צפוי להיות גבוה הרבה יותר. חברת משקלתא בבעלות חרדית, מספקת שירותי ייעוץ וליווי בכל תחומי רכישת ומחזור משכנתאות. משרדי החברה ממוקמים בירושלים ובקרוב צפויה החברה לפתוח סניפים נוספים בבני ברק ובאשדוד.