אאא

"דה גארדיאן" יצא בכתבה נרחבת נגד קריאת חדשות ההופכת לסם של העולם המערבי. האם אנחנו באמת צריכים לקרוא כל כך הרבה חדשות, כתבות, פרשנויות וסקירות כדי להישאר מעודכנים? "דה גארדיאן" סבור שלא. ההפך הוא הנכון. ככל שנקרא פחות, כך נשמור יותר על הבריאות הנפשית והפיזית שלנו.

החדשות פוגעות בבריאות שלנו

החדשות למוחנו הן כמו סוכר לגופנו. הן נספגות בקלות ולא משביעות אותנו. התקשורת מאכילה אותנו בחתיכות קטנות של עובדות שבמקרים רבים בכלל לא קשורות לחיינו ולא עוזרות לנו לקבל החלטות טובות יותר בחיים..

לכן אנחנו אף פעם לא מרגישים שובע. בשונה מספרים שדורשים חשיבה עמוקה, החדשות הן ברובן ריקות מתוכן, לכן אנחנו מסוגלים לבלוע אותן בכמויות אדירות.

 (צילום: shutterstock)
ממכרות ופוגעות בגופנו, חדשות (צילום: shutterstock)
הגדלה

החדשות מרעילות את גופנו

החדשות, גם בימים שקטים יותר, גורמות לעתים לפחד ולדאגה. הן גורמות לנו להיות אגרסיביים ולחוצים יותר. הגוף שלנו מתרגל לחיות במצב של מתח מתמיד ויצירה מוגברת של קורטיזול. וקורטיזול פוגע בין היתר בתפקוד המערכת החיסונית שלנו.

החדשות הופכות אותנו לפסיביים יותר

ברוב המקרים החדשות מספרות לנו על הדברים שאנחנו לא יכולים להשפיע עליהם. כשמדי יום אנחנו חוזרים על הדברים שאין ביכולתנו לשנות, אנחנו מתרגלים לתחושה של חוסר אונים ולומדים להיות פאסיביים, מאבדים את התחושה שהחיים שלנו תלויים בנו ובמעשים שלנו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

החדשות מדכאות את החשיבה שלנו

חשיבה ויכולת לעבד ולנתח מידע דורשות ריכוז וזמן. מערכת החדשות של התקשורת בנויה כך שמידע זורם ללא הפסקה, גם אם אין לו מה לחדש. המידע זורם כך שלא מאפשר לצופה או לקורא לעצור ולעבד את מה שנודע לו עד כה, כל מה שנותר לו הוא לספוג עוד ועוד מידע המגיע ללא הרף. החדשות פוגעות בזיכרון, בכישורים הקוגניטיביים, בריכוז, בהבנת הנקרא והנשמע. 

 (צילום: shutterstock)
תפסיקו להתמכר (צילום: shutterstock)
הגדלה

החדשות ממכרות אותנו

כשנודע לנו על אירוע כלשהו, אנחנו רוצים לדעת כיצד הוא יגמר ואילו השלכות יהיו לו. כשמדי יום מגיעים לתודעתנו עשרות אירועים שלרובם אין כל קשר לחיינו, אנחנו כבר לא מסוגלים לשלוט בנטייה הזאת, ומרגילים את עצמנו לעבד מדי יום כמויות לא סבירות של מידע אודות מאות אירועים. בין האירועים האלה יהיו גם אירועים חשובים ואמתיים הקשורים לחיים שלנו, וגם אירועים שוליים שנכפו עלינו ע"י התקשורת.

ככל שמגיע למוחנו יותר מידע מהסוג הזה, כך אנחנו מאמנים יותר את אותם האזורים האחראים על קליטה מהירה ועיבוד שטחי של מידע רב, כשהאזור האחראי על חשיבה מרוכזת וניתוח עמוק של המידע פשוט לא מתפתח. וככל שאזור אחד במוח מפותח יותר, כך הוא דורש יותר ויותר חומר שיגרום לו לעבוד.

כך אנשים שאוהבים לקרוא ספרים עבי כרס מבלים שעות בספריה, וכך גם אנשים שאוהבים לקרוא חדשות, מרגישים שהם חייבים, אבל פשוט חייבים לקרוא עוד קצת אודות משהו שלא מתייחס אליהם כלל וכלל.