אאא

אנטישמיות בתוניסיה: יו"ר ש"ס לשעבר ח"כ אלי ישי פנה הבוקר (רביעי) בשאילתה לשר התפוצות נפתלי בנט בעניין התקיפה של יהודי בשבוע שעבר בשוק בתוניסיה ושאל מדוע התוקף שוחרר.

ח"כ ישי פתח ואמר: "ביום שישי נדקר יהודי סוחר תכשיטים בג'רבה שבתוניסיה, על-ידי מוסלמי שקרא קריאות אנטישמיות. לתדהמת הקהילה היהודית, הדוקר שוחרר לאחר שמוסלמים הפגינו מול תחנת המשטרה, וכמובן כתוצאה מכך הוא שוחרר".

"רצוני לשאול" ,פנה ישי לשר בנט: "האם המקרה ידוע?, אם כן - מה נעשה בנושא?".

השר בנט אישר את דבר התקיפה ושחרור התוקף: "המקרה אכן ידוע לנו, חבר הכנסת ישי. ביום שישי, 23 במאי, נדקר סוחר יהודי בשוק בג'רבה על ידי-צעיר מוסלמי, ככל הנראה לאחר תגרה ביניהם. הסוחר היהודי מאושפז בבית-חולים, אבל ברוך-השם לא נשקפת סכנה לחייו. התוקף נעצר, אבל שוחרר בלחץ המקומיים. לפני כחודש, במהלך הפסח, אירע מקרה דקירה דומה של יהודי בג'רבה. האירועים האלו קרו למרות הגברת אמצעי הביטחון מצד גורמי הביטחון התוניסאים".

"מכיוון שאין לנו יחסים דיפלומטיים עם תוניסיה" הוסיף בנט: "אנחנו פועלים להעביר את המסרים, באמצעות בני-שיח רלוונטיים בערוצים דיפלומטיים שקטים, ואף באמצעות ראשי הארגונים האמריקאים, היהודים האמריקאים, שמבקרים בתוניסיה ונפגשים עם גורמי ממשל. הם איזשהו מנוף אפקטיבי".

לסיום אמר השר בנט: "באשר לדאגתנו לביטחונם של היהודים בג'רבה ובתוניסיה בכלל ובצורך להבטיח את שלומם וביטחונם של הקהילה היהודית והתיירים היהודים והישראלים שמבקרים במקום. צריך לציין ששרת התיירות התוניסאית - זאת אומרת, יש גם להם אינטרס לדאוג לזה - הזמינה את התיירים הישראלים להשתתף בהילולה בג'רבה, למרות התנגדות של גורמים שהם נגד נורמליזציה; והשלטונות התוניסאיים באמת משתדלים, הם נוקטים באמצעים הדרושים כדי לדאוג לביטחונם של האורחים הישראלים ואלפי היהודים, בעיקר מקנדה, צרפת ובלגיה - זה אינטרס תוניסאי".