אאא

מדענים מדנמרק מציעים תאוריה על פיה היקום עלול לקרוס בכל רגע ולהצטמק לכדי כדור אש לוהט. המדענים העוסקים בפיזיקה תאורטית באוניברסיטת דרום דנמרק העלו הנחה מטרידה, בעזרת מספר נוסחאות חדשות שגילו. 

לטענתם, שינוי רידקאלי באחר מכוחות היקום (כוח הכבידה וכדו') יגרום לכל חלקיק להפוך לכבד פי מיליארדים ממשקלו הנוכחי. התוצאה הישירה להתכבדות החלקיקים היא קריסה של היקום אל תוך עצמו. 

כתוצאה מהתהליך היקום בצורתו הנוכחית יחדל מלהתקיים. התאוריה של המדענים מתבססת על תיאורית היגס על פיה בעבר הרחוק התרחש שינוי כזה לאחר בריאת העולם, שינוי שגרם לתזוזה במרקם החלל זמן. בזמן השינוי התמלא החלל בחומר שנקרא 'שדה היגס'. בעזרת משוואת מתמטיות החוקרים מצאו שהשדה יכול להתקיים בשני מצבים כפי שחומר יכול להיות מוצק או נוזלי. 

באחד מהמצבים שדה היגס יהיה צפוף פי מילארדים מאשר מה שחשבו בעבר. אם המצב הקיצוני הזה קיים, שינוי קטן עלול להופיע בכל מקום ביקום בכל רגע, להתרחב ובמהירות האור להפוך את שדה היגס ממצבו כיום למצב בו הוא מכביד את כל החלקיקים ביקום, מה שכאמור יוביל לקריסה קטסטרופלית. 

למרות אמרת חז"ל - "אמר רבי שמואל בר נחמני אמר רבי יונתן תיפח עצמן (עצמותיהם) של מחשבי קיצין", מדענים מחשבים כל הזמן את סופיות היקום, והשיטה השלטת היא שסופו של היקום אכן יבוא בנקודת זמן מסוימת. גם קיצה של הגלקסיה שלנו - שביל החלב - משוערת על ידי פיזקאים. אבל החידוש של המדענים הדנים הוא, שאפשרות הקריסה כבר ממש כאן, וייתכן והתהליך כבר החל. 

יש לציין כי מדענים קונבנציונאלים לא מקבלים את השערות החוקרים ומגדירים אותן בגדר עורבא פרח, בשל העובדה שידע שלנו על היקום כעת מוגבל מאוד. לכן סביר שהשערות המדענים הם יותר בגדר "להגדיל תורה ולהאדירה" מאשר איום ברור ומידי על האנושות.