אאא

רבים חושבים כי המחשב הוא המצאה שהופיעה במהלך המאה ה-20. אמנם, מחשבים דיגיטליים העושים שימוש בטרנזיסטורים הנם המצאה שהופיעה לראשונה לפני כמה עשרות שנים, אך מחשבים אנלוגיים מסובכים העושים שימוש במנגנונים מכניים מורכבים ביותר משמשים את האנושות זה מאות שנים בתפוצה רחבה יחסית. כך שההמצאה עצמה ותיקה בהרבה.

כמה הרבה? מסתבר ש-2,220 שנה אחורה. מחקר שביצעו ד"ר ג'ימס אוונס, פיזיקאי באוניברסיטת Puget Sound שבוושינגטון יחד עם ההיסטוריון קריסטיאן כרמה מהאוניברסיטה הלאומית של Quilmes בארגנטינה, קבע כי מנגנון אנטיקיתרה - המחשב שנחשב לעתיק בעולם - נוצר לפני לא פחות מ-2,220 שנים ביוון העתיקה.

מנגנון אנטיקיתרה (ויקיפדיה) (אחד מהמודולים הווירטואלים שנבנו בשנים האחרונות. צילום: מתוך יוטיוב)
מנגנון אנטיקיתרה (OLYMPUS DIGITAL CAMERA - CC BY 2.5) 
הגדלה

המחשב האנלוגי העתיק בעולם שימש על מנת לסייע במיפוי אסטרונומי של גרמי השמיים, חישוב ליקויי חמה וליקויי לבנה - מידע חשוב ביותר בתקופה בה ניווטו הימאים בפרט והולכי הדרכים בכלל על פי חישוב גרמי השמיים. המנגנון שימש גם לקביעת מועדיהם של החגים וקביעת תאריכים.

מנגנון אנטיקיתרה נחשב למנגנון מורכב במיוחד שעד היום לא ברור כיצד נוצר וטרם ברור לגמרי מי יצר אותו, ישנן השערות כי פוסדוניוס, תלמידו של היפרכוס (מגדולי האסטרונומים), בנה את המנגנון.

המנגנון בנוי על ידי מספר לא ידוע של גלגלי שיניים. במנגנון שנמצא ישנם 30 גלגלי שיניים אך ככל הנראה הוא כלל עוד 7 גלגלים, מה שאפשר לו לקבוע בדיוק מרבי את תנועתם של הגרמים בחלל כשרמת הסטייה שלו עומדת על 2 שניות ליום בלבד. הגלגלים נבנו בצורה מתוחכמת מאוד שחישבה את תנועתם היחסית של השמש והירח וקבעו לפיהם את שאר התנועות החשובות.

מנגנון אנטיקיתרה נמצא לפני למעלה ממאה שנים על ידי צוללן שמצא בשנת 1900 ספינה רומית שהכילה אוצרות חשובים. שנתיים לאחר מכן, בשנת 1902, התגלה המנגנון שהיה נתון בתוך תושבת עץ שהקשתה על גילויו, עד עתה לא ברור מדוע המנגנון המתוחכם באופן חסר תקדים שהה על סיפון הספינה הרומית, אך כתובות עתיקות שנמצאו על המנגנון המתוחכם הוכיחו מעל לכל ספק כי גילו עולה על 2,000 שנים.

אחד מהשחזורים למנגנון אנטיקיתרה (ויקיפדיה) (אחד מהמודולים הווירטואלים שנבנו בשנים האחרונות. צילום: מתוך יוטיוב)
אחד מהשחזורים למנגנון אנטיקיתרה (OLYMPUS DIGITAL CAMERA - CC BY 2.5)
הגדלה

הגילוי התאפשר לאחר שהמדענים בנו מפות המציגות את האירועים האסטרונומיים שהתרחשו בתקופות של לפני 2,100 שנים ומעלה ומצאו כי ליקוי חמה נדיר עליו הורה המנגנון המתוחכם התרחש 205 שנים לפני הספירה הנוצרית. 

מאז התגלתה המערכת המכנית המתוחכמת נבנו לא מעט דגמים של המערכת על ידי מוזיאונים ואוניברסיטאות, כאשר חלק מהדגמים נבנו על ידי שימוש בטכנולוגיות שיקוף מתקדמות שסייעו למדענים לשחזר את המנגנון המקורי. הגרסאות השונות למנגנון סותרות אחת את השנייה וטרם ברור לגמרי כיצד פעל המנגנון ולמה בדיוק הוא שימש.