אאא

החל מהערב בעלי העסקים המתגוררים בטווח של 40 ק"מ מרצועת עזה יכולים להגיש בקשה לפיצויים עבור הנזקים העקיפים - הפסדים כלכליים שספגו במהלך מבצע צוק איתן.

התקנות שפורסמו אושרו בשבוע שעבר בוועדת הכספים. הן קובעות את מתווה הפיצויים לעסקים בדרום. הבשורה לבעלי עסקים היא האפשרות להודיע לקרן הפיצויים על נזק ולבקש מקדמה עוד לפני הגשת התביעה עצמה. בעלי עסקים שפוצו במבצע "עמוד ענן" יהיו רשאים לדרוש מקדמה בשיעור של עד 80% מהפיצויים שאושרו להם אז ולבעלי עסקים שלא הגישו תביעה בעקבות מבצע "עמוד ענן", כמו למשל בעלי עסקים חדשים, ינתנו מקדמות במתכונת אחרת.

על פי התקנות, הפיצויים יינתן החל מתחילת המבצע, ה-8.7 ועד ל-31.8 או עד סיום המבצע, המוקדם משני התאריכים. במידה וימשך המבצע מעבר לסוף אוגוסט תאלץ רשות המסים לקבוע תקנות חדשות וועדת הכספים תאלץ להתכנס לאשרן.

התקנות קובעות כי מכיוון שטווח ה-40 ק"מ מרצועת עזה הוא אזור המוגדר כאזור ב"מצב מיוחד", הגדרה של שר הביטחון המתבססת על הערכות פיקוד העורף, הוא זכאי לפיצויים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

על פי המתווה מלבד המסלולים האדומים הפתוחים לעסקים ב-7 ק"מ הסמוכים לרצועת עזה וקובעים כי הם זכאים לפיצוי בגין הנזק על פי בדיקה פרטנית, מסלול הקיים עבורם גם שלא בתקופת המבצע, נפתחו מסלולים ירוקים הקובעים פיצויים בגין ירידה בהכנסות, תשלום שכר לעובדים שלא יכלו להגיע לעבודה או בגין הוצאות חריגות עקב המבצע. התאריך האחרון להגשת הטפסים הוא 4 חודשים מהיום.

הרשות הקימה מוקד מיוחד למענה, טיפול, לקליטה ולתשלום מיידי בגין תביעות שיוגשו. ניתן לפנות לרשות באמצעות דוא"ל: nezekakif@shham.gov.il ובאמצעות השירות הטלפוני שמספרו 4954* (כוכבית מסים) או 02-5656400.

בנוסף, בקרוב תקיים הרשות פאנל מומחים בעמוד הפייסבוק שלה ובשבועיים הקרובים תערוך בשיתוף עם הארגונים הכלכליים והרשויות המקומיות כנסי הדרכה לציבור הרחב. כמו-כן, רשות המסים תעניק הכשרה ליועצים של "מערך מעוף" מטעם משרד הכלכלה וליועצים מקצועיים של "חממת ניצנים" מטעם המשרד לפיתוח הנגב והגליל, כדי שהם יסייעו לבעלי עסקים בהגשת תביעות, ללא תשלום.