אאא

השר לשעבר, הרב שלמה בניזרי נכנס היום לכלא מעשיהו.

בניזרי ירצה ארבע שנות מאסר, בניכוי שליש הוא עתיד לצאת מהכלא בעוד קצת יותר משנתיים וחצי.

מה אנחנו יודעים על אחד מהכוכבים שזהרו בשמי הפוליטיקה העכורה בישראל?

בניזרי נולד בשבט תשכ"א, להוריו עליזה ומיימון. משפחת בניזרי התגוררה בנשר והילד שלמה למד בין השאר גם בכפר הנוער הסמוך לכפר חסידים השכנה.

בניזרי שירת בצה"ל ורק מספר שנים לאחר מכן חזר בתשובה והשקיע את כל כולו בלימוד תורה בישיבת 'אור החיים'. רבו, ראש ישיבת 'אור החיים' ואחד ממחוללי תנועת התשובה בדורנו, הרה"ג ראובן אלבז, זיהה חיש מהר את הפוטנציאל הגלום בצעיר הרהוט והמשכנע, וכך, לאחר שבניזרי הוסמך לרבנות, הוא הפך למרצה מבוקש בכל רחבי הארץ. המטרה: קירוב יהודים לאביהם שבשמיים.

אלפי יהודים חבים לו את חייהם הרוחניים. בניזרי הוא האיש שהראה להם לראשונה את אור התורה. בשנת 1992 והוא רק בן 31 נבחר בניזרי לכנסת מטעם התנועה שהחזירה עטרה ליושנה.

בניזרי הצעיר נבחר כנציגו ויד ימינו של הרב אלבז, והוא לא אכזב. שפתו הרהוטה והקולחת הפכה אותו חיש מהר לחביב התקשורת. כל אימת שהיה לתקשורת צורך בכותרת ולחילופין, בכל פעם שדבריו של הגר"ע יוסף הוצאו מהקשרם ונבחרו ציטוטים שונים ככותרות מתלהמות, בניזרי היה שם כדי להסביר בשפה המובנת גם לישראלי המצוי את דברי הרב.

כבר בכנסת השלש עשרה כיהן בניזרי כיו"ר הסיעה בכנסת. מהכנסת ה-14 והלאה כיהן בניזרי בתפקידי סגן שר ושר. בכנסת הארבע עשרה נשא בתפקיד סגן שר הבריאות. תפקידו האחרון היה בממשלת שרון, בה כיהן כשר העבודה והרווחה.

במסגרת פעילותו הפרלמנטרית היה בניזרי חבר בוועדות רבות בכנסת ואפילו בוועדת החוץ והביטחון היוקרתית. כתב האישום שהוגש נגדו בחורף תשס"ו, קטע את התקדמותו המטאורית. בש"ס דחקו אותו למקום השישי, והתקוות לראות אותו בראשות התנועה נמוגו.

בתשס"ח הורשע בניזרי בבית המשפט המחוזי בירושלים, ועונשו נגזר לשנה וחצי מאסר בפועל. בית המשפט קבע כי בעברותיו דבק הקלון והוא נאלץ להתפטר מהכנסת.

בניזרי התלבט האם לערער על חומרת העונש. רבים יעצו לו שלא לעשות כך, ביניהם הגר"ע יוסף שליט"א, אך משהחליטה הפרקליטות לערער על קולת העונש, נאלץ בניזרי לערער אף הוא.

בקיץ תשס"ט דחה בית המשפט העליון את ערעורו של בניזרי וקיבל חלקית את טענות הפרקליטות. עונשו הוחמר ונגזרו עליו ארבע שנות מאסר בפועל.

מעניין לציין, כי באותם ימים נגזר גם עונשו של שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון. הירשזון שהורשע בעברות חמורות לא פחות ובגניבת מיליונים, נשלח לחמש שנות מאסר, ואילו בניזרי נשלח לארבע. חוסר הפורפורציה בענישה הביא רבים לתהות על שיקולי בית המשפט.

לשיא הגיעו הדברים במכתבו של שר הפנים, יו"ר תנועת ש"ס, אלי ישי לנשיא המדינה. בו ביקש לחון את בניזרי והוציא את השד העדתי מהבקבוק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בניזרי עצמו שחיתן לאחרונה את בתו, פנה לביהמ"ש וביקש כי עונשו יידחה לאחר החגים. הפרקליטות סירבה ובית המשפט דחה את בקשתו.

כאמור, היום נכנס בניזרי בשערי הכלא, שם ישהה בשנתיים וחצי הקרובות, אלא אם כן יחליט נשיא המדינה לחון אותו קודם לכן.

בניזרי המתגורר בירושלים יוכל לצאת לחופשות רק לאחר ריצוי רבע מתקופת המאסר, דהיינו רק בעוד שנה מעכשיו. את עונשו ירצה בכלא מעשיהו באגף שומרי המצוות. שם הוא עתיד לפגוש בחבר כנסת נוסף מחצרו של הרב אלבז, חבר הכנסת עופר חוגי.

לבניזרי שמונה ילדים ועוד עשרות אלפי ילדים רוחניים בכל רחבי הארץ והעולם. מעשי המצוות של אלפי יהודים שחזרו בתשובה בזכותו בוודאי יעמדו לו לרצון ויהיו מליצי יושר בעדו.