אאא

האם במדינת ישראל יש ניצני אנטישמיות??

מאז רצח רבין חשבתי שהחברה הישראלית הפנימה את הסכנה שבהסתה נגד אנשים או קבוצות, חשבתי שהופנם המסר שמילים יכולות להרוג, חשבתי שהתבגרנו קצת...

כנראה שלא כל כך...

כולנו ראינו את הצילומים של ילדים זורקים אבנים בהפגנה נגד פתיחת החניון בירושלים, כולנו גם ראינו את ההתייחסות התקשורתית ואת הכתבות באתרים השונים.

היו אתרים שאכן הדגישו שהמדובר בקבוצה קטנה ולא מייצגת את רוב החרדים, אבל היו גם אתרים אחרים וכלי תקשורת ש"לא טרחו" להדגיש את זה.

אבל...

האם מישהו "טרח" להדגיש ש"האלימות" של הילדים זורקי האבנים היתה בכלל אחרי סיום ההפגנה ופיזורה בכוח על ידי המשטרה לעבר שכונת מאה שערים? האם מישהו טרח לומר ולהדגיש שהאלימות המדוברת נעשתה על ידי ילדים ונוער שולים??

האם לא חטאנו בחטא ההכללה כשהצגנו את "כל מאות אלפי החרדים" שלא השתתפו בהפגנה ולא הזדהו איתה כאלימים מסוכנים? האם חלילה לא התרנו את דמם???

האם פרסמנו את דבריו של אחד מרבני הקבוצה המפגינה הרב משה שטרנבוך בראיון לעיתונות שגינה והוקיע את כל גילויי האלימות הפיזית והמילולית ואמר שמי שנוהג כך לא יכול להיות שייך לקבוצתו ויש להוציא אותו מחוץ למחנה, האם השמענו את קולו בתוך שאר ההכללות וההאשמות הקולקטיביות??

בואו נקח מראה לכמה דקות...

הנה כמה תגובות גולשים באתר וואלה לכתבה תחת הכותרת "מלחמת השבת". מהכתבה היה אפשר "להבין" כאילו 6000 מפגינים השליכו אבנים, בקבוקים, פירות וחיתולים לעבר השוטרים, בשעה שההפגנה הייתה מחאה שקטה שרק לאחר סיומה כמה נערים התפרעו ועשו מעשי אלימות. אם נשווה את זה להפגנות סטודנטים למשל או כל הפגנה אחרת, הרי שזו הייתה אחת ההפגנות הפחות אלימות בארץ.

הנה כמה תגובות "מובחרות" על הכתבה שם:

58. לירות בחלאות.

85. אלה מחבלים חובשי כיפות...

87.דוסים/חרדים מסריחים הלוואי שתמותו אמן

164. דרוס כל דוס, השמד כל חרד, TNT לכל דתי,... התעלל בכל מתפלל.

211.צריך להשמיד את החרדים! אני חילונית גאה!!!!

270. את כל החרדים לשלוח לירח.

288. בזיון, לשרוף את מאה שערים.

415. 6000 פורעים מהחמאס היהודי... לגרש אותם לאירן.

448.חרדים תשרפו אתם לא שייכים לפה וגרועים יותר מערבים

468. מחבלים חרדים נמאסתם.

אני רוצה להדגיש שבעבר בעקבות הסתה הוכו פעמים רבות חרדים בלכתם ברחוב בתמימות, מסיבה אחת ויחידה - שנאה בעקבות הסתה!

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

האם הכתובת כתובה על הקיר?? האם מישהו פה לא מלבה את האש לכיוון מלחמת אחים מיותרת שמשרתת צרכים פוליטיים אולי?

להזכירכם, דמוקרטיה פירושה שאני אלחם בכל כוחי על זכותך להביע את דעתך ועל זכותך להפגין (כמובן ללא אלימות), למרות שאתה מתנגד לחלוטין לדעתי!!!

ושאלה אחרונה, האם היינו רוצים שבעקבות התגובות שצוטטו ובעקבות המכות שחרדים הוכו על ידי חילונים, האם הם צריכים לחשוב ש"כל החילוניים" הם אלימים ומסיתים לרצח???

בואו נהיה הוגנים ומאוזנים, נלמד לנצח בהוגנות, לפעמים להפסיד בכבוד, ובעיקר - לא להכליל!!!

מאת: גלעד שיין - תל אביב