אאא

לראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה, וההגבלות הביטחוניות החמורות שהטלו על תנועת אזרחים במקום, נכנסו אמש, כשבעים מחסידי ברסלב לתפילה מיוחדת במרומי הר דוב, במקום שבו על פי המסורת, הייתה 'ברית בין הבתרים'.

את הכניסה החריגה של המתפללים לאזור הביטחוני הרגיש, הנמצא על גבול ישראל לבנון, במה שמוכר כיום כ'חוות שבעא', כניסה שלוותה באבטחה כבידה של כוחות צה"ל, אישר אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט, בצעד חריג, שלאחריו מקוים המתפללים, יבואו עוד הרבה.
 
המקום הממוקם במרומי הר הבתרים, 1500 מטר מעל פני הים, מכיל מבנה עתיק, מאגר מים, עצי אלון עתיקים, ותצפית מרהיבה על ישראל ודרום לבנון.

העלייה והתיאום המיוחד עם כוחות הביטחון, יצאו אל הפועל בעזרת  פעילות מאומצת של אגודת "יסוד עולם" של חסידי ברסלב בירושלים. אלו פנו מזה זמן רב לגורמים הרלוונטיים בבקשה לאשר את התפילה במקום, אולם רק לאחרונה ניאות אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט לבקשה ואישר באופן חד פעמי את קיום התפילה במקום.
 
המקום הזה מקובל ע"פ המסורת היהודית ולהבדיל גם ע"פ המסורת הערבית כמקום אשר בו כרת הקב"ה ברית עם אברהם אבינו ע"ה והבטיח לו את ארץ ישראל לו ולזרעו אחריו, וכפי שמובא בספרי הקדמונים 'יחוסא דצדיקיא' ו'גלילות ארץ ישראל', וכך מתואר המקום: "בית נאה ומשובח בראש ההר ועליו ג' כוכים והוא המקום אשר כרת ה' ברית עם אברהם אבינו ע"ה...."

יצוין, כי במשך שנים רבות נהגו יהודים לעלות לתפילה במקום בפרט בערב שבת פרשת לך-לך, שאז היה מנהג מקובלי צפת לקרוא במקום מתוך ס"ת את הפסוקים של הברית בין הקב"ה לאברהם אבינו ע"ה.
 
הרב חיים רייכר יו"ר אגודת 'יסוד עולם' שיזמה את התפילה אמר,  "אני שמח שהצלחנו סוף סוף לאחר זמן רב להכניס קבוצה גדולה למקום כה היסטורי וחשוב לעם ישראל שכל קיומינו בארץ הזאת ניתנה שם לאברהם אבינו, ואני מקווה שינתנו בקרוב עוד אישורים כאלה שיהודים נוספים יזכו להגיע למקום".

הרב רייכר גם ביקש לציין לשבח את האלוף אייזנקוט שניאות לבקשה, למרות המאמץ הביטחוני הרב הכרוך בכך, והביע את תקוותו, כי התפילה אמש, לא תישאר בגדר אירוע חד פעמי חולף.