אאא

המימונה מקרבת לבבות גם בבני ברק: בביתו של יו"ר ש"ס בבני-ברק אלי דדון, המכהן גם כסגן ראש העיר, התארחה צמרת הנהלת עיריית ב"ב לחגיגות המימונה.

בין המשתתפים בחגיגה נראו ראש העיר אברהם רובינשטיין מתנועת "דגל התורה", ממלא מקומו חנוך זייברט איש "אגודת ישראל", מיכאל קקון מתנועת "מרביצי", וכן רבנים, עסקנים ואישי ציבור.

במהלך הערב בו נשמעו האיחולים המסורתיים, נשא הסופר והמחנך חיים ולדר סיפור מעניין המלמד על חוכמתו ורוחב בינתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן.

וכך סיפר חיים ולדר: יום אחד לפני תקופת זמן, הגיע לביתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן ברוב חזון איש 5 בבני-ברק אדם ישיש ובא בימים, שנכנס לחדרו של ראש הישיבה וביקש ממנו במפתיע בקשת סליחה מיוחדת.

הרב שטיינמן התפלא על הבקשה, אולם האיש שב וחזר על בקשתו, וסיפר כי בשנות ילדותו בהגיעו לגיל 11, החליט מרן ראש הישיבה כי חשקה נפשו ללמוד בישיבה הגדולה "בריסק" שהייתה בית היוצר לתלמוד, מוסר ויראת שמיים טהורה.

הילד אהרון לייב הגיע לישיבה המפורסמת בה גדלו "האריות שבחבורה" והחל לשקוד על התורה והעבודה, מספר הישיש, אולם מתברר כי לא כולם מבין הבחורים ראו בעין יפה את העובדה שילד בגיל כה צעיר, מרהיב עוז בנפשו להימנות עם טובי הלמדנים שבאותו דור, והקנאה חלחלה בליבם.

בשלב מסוים החליטו חלק מאותם בחורים להתנכל לילד הצעיר והניחו במיטתו שבפנימייה "בובה" במטרה להקניטו ולהרגיזו.

ביממה שלאחר מעשה הקונדס, הגיעו הבחורים לראות כיצד הגיב הנער הצעיר לפח שטמנו לו, אלא שלתדהמתם גילו כי הבובה נשארה על המיטה וכאילו איש לא נגע בה.

הבחורים תמהו האם ייתכן שהנער אהרון לייב לא ישן כל הלילה, ותדהמתם גברה כאשר שב המחזה וחזר על עצמו גם ביום שלמחרת, כאשר הבובה נשארה במיטה. הבחורים הבינו כי מעשה המשובה שתכננו כלל לא משפיע על הנער הצעיר וכי הוא ממשיך כרגיל בסדר יומו, והפסיקו עם הדבר.

 (צילומים: ישראל כהן)
צמרת העירייה בחגיגות המימונה (צילומים: ישראל כהן)
הגדלה

ביום מן הימים הזדמן אותו ישיש לארץ ישראל ושמע רבות על ראש הישיבה הרב שטיינמן, כאשר נזכר כי הוא הבחור שהניח את הבובה, ובכך פגע בעצם בגדול הדור, במנהיג של כלל ישראל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מיד כשנזכר בדבר, תהה הישיש האם מנהיג הדור ימחל לו על מעשיו, ומיהר לביתו של ראש הישיבה כדי לבקש את סליחתו.

מרן ראש הישיבה שקיבלו בחמימות סלח לו על אתר אך אמר לו שאינו זוכר את הסיפור רק יודע שאביו ביקש ממנו ללמוד 3 שעות בכל לילה. "ייתכן וזה קרה, אך אינני זוכר זאת", אמר הרב שטיינמן. "אך בכל אופן אני מוחל לך בלב שלם", הוסיף.

"כמה מוסר השכל עלינו ללמוד מכך", סיים ולדר את הסיפור המרגש כשהוא מפיק ממנו את הלקחים. "ייתכן והרב שטיינמן ראה את הבובה אך הוא הבין שמדובר בנערים צעירים ואמר לעצמו, רוצים כך, אדרבה שיבושם לכם, שהבובה תישאר, לי היא לא מפריעה".

"זוהי חוכמתו ופיקחותו של גדול הדור שכבר בעודו נער ידע להפריד בין עיקר לטפל ולהתמקד רק במה שחשוב", סיכם ולדר.