אאא

המלחמה של התקשורת בחרדים, סברנו תמיד, מתבצעת רק באמצעות הקולמוס שברשותם, או באמצעות זמן המסך. הפעם, חושף 'מעריב' הבוקר, המלחמה מתנהלת גם מאחורי הקלעים.

"קהילת חב"ד זועמת על חברת החדשות של ערוץ 2", זועקת כותרת הבוקר ב'מעריב'. "ליתר דיוק, כעסה מכוון לשניים מכתבי החברה - דנה ויס ואילן לוקאץ' - שלקחו בשבוע שעבר חלק בכנס של עמותה הפועלת למניעת 'התחרדותה' של שכונת רמת אביב היוקרתית בתל אביב. העניין שמכעיס את החב"דניקים במיוחד הוא שבדצמבר האחרון עשו אותם כתבים כתבה עבור 'אולפן שישי' באותו הנושא בדיוק.

"בנוסף לכך, הכתבה ההיא, שלאנשי חב"ד היו טענות קשות באשר למהימנותה, גם שודרה בכנס של העמותה.

"'זו הייתה כתבה מגמתית שהפרה כללים בסיסיים של אתיקה עיתונאית, והנה, עכשיו מתבררת הסיבה לכך'", אמר דובר חב"ד, מנחם ברוד, ל-nrg מעריב.

ברוד כבר הביע את כעסו בעבר על הכתבה שהראתה כיצד פועלים אנשי חב"ד בתוך השכונה הוותיקה, שנחשבה למעוז החילוניות. לאחרונה, במסגרת ידיעה שפורסמה ביום שישי האחרון בעיתון "הארץ", נראה הכתב אילן לוקאץ' כשהוא לובש חולצה של העמותה ועליה הכיתוב "רמת אביב חופשית".

כמו למנות את איתמר בן גביר לכתב שטחים

"בגוף הידיעה", ממשיך 'מעריב' לדווח, "נכתב גם שוויס ולוקאץ' לקחו חלק בפעילות. 'חבל שנחשפנו ל'גילוי הנאות' הזה רק בידיעה אקראית בעיתון 'הארץ' ולא כשצמד הכתבים שידר ביומן ערוץ 2 את הכתבה שעסקה בנושא', אומר ברוד.

"ברוד הוסיף וציין: 'לפי התקדים הזה מומלץ לחדשות ערוץ 2 למנות את איתמר בן גביר לכתב השטחים שלהם, ואת שמואל חיים פפנהיים מנטורי קרתא לכתב המסקר את הפגנות החרדים בירושלים. הם בוודאי ישמרו על אובייקטיביות דומה לזו שהייתה בכתבתם של ויס ולוקאץ'".

"עם זאת", מדווח 'מעריב', "יש לציין כי בתקופה שבה ערכו השניים את הכתבה עדיין לא הוקמה העמותה המדוברת, ועל פי גורמים בערוץ 2 ההיחשפות שלהם למציאות בשכונה שבה הם מתגוררים, היא, והיא בלבד, זו שהביאה אותם להתעניין בנושא. בכתבה הדגימו ויס ולוקאץ' כיצד אנשי חב"ד מפעילים גנים וכולל בתוך השכונה, וכיצד הם מבצעים פעילות שנועדה לקרב את תושבי השכונה לדת.

"בתוך כך, תושביה החרדים של רמת אביב שלחו מכתב לממונה על פניות הציבור ברשות השנייה, גיורא רוזן. "לא היינו צריכים להרגיש תדהמה, אלא להירגע ולהבין סוף סוף מה פשר מסע התעמולה התקשורתי שמנהלים ויס ולוקאץ' נגד המיעוט הדתי-חרדי בשכונת רמת אביב ג'", נכתב בתלונה.

"התושבים הוסיפו וציינו: 'אנו יודעים כי מעורבים כאן הרבה משרדי יחסי ציבור ויועצי תקשורת, אין לנו כלים להתמודד מולם, אבל לא האמנו שבמאבק הלא הוגן הזה, גם עיתונאים שאמורים להיות אובייקטיביים, מטעם חדשות ערוץ 2, ינקטו חד-צדדיות מוחלטת בדיווחים שלהם, ובנוסף לכך אף יהיו פעילים אקטיבית בעמותה ויצטלמו ללא בושה במדי העמותה'.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"גם באגודה לזכות הציבור לדעת דורשים לפחות נזיפה בשני הכתבים. 'רק מתוקף היותם דיירי השכונה לא היה ראוי שהם יטפלו בסיפור', אמרה אתמול מנכ"ל האגודה נילי בן גיגי, 'אם כבר זה קרה, היה צורך בגילוי נאות. זה היה לא ראוי אתית ונגוע בניגוד עניינים. ראוי לנזוף בכתבים ולבדוק איך זה עבר את העורכים'".

מחדשות 2 נמסר, בשמם של ויס ולוקאץ', כי "לא הגיעו אלינו שום תלונות בעניין, ואם יגיעו תלונות כאלה הן ייענו כמקובל".

● ● ●

כתב 'כיכר השבת' מוסיף:

רק לפני מספר חודשים פרסמנו את הדיווח הבא: כהעיתונאית דנה וייס, התאמנה כהרגלה בחדר כושר בקאנטרי נווה-אביבים שבתל אביב, נכנסו חסיד חב"ד למקום והציע לגברים להניח תפילין.

כשראתה אותו וייס היא מיהרה אליו ופצחה בהרצאה מלומדת: "מה אתה עושה פה? לי לא יתנו להיכנס לבני ברק עם בגדי ספורט. עוד מעט יגיע לפה מישהו מדת אחרת להיכנס להתפלל". וייס אישרה שאכן אמרה את הדברים, אולם העיתון מציין כי בעלי המקום העבירו מסר לחב"דניק שהוא מוזמן להגיע מתי שיחפוץ...