אאא

במלחמת העולם הראשונה שפרצה בט' באב תרע"ד- תרע"ח, איבדה טורקיה את מעמדה כאימפריה ונותרה מדינה חבולה וחבוטה. מאז  אתא תורק המהפכן החילוני, לא קם מנהיג טורקי אמביציונרי כמו ארדואן המוסלמי.

במשך כמאה שנים רווחו המושגים: "טערקישע מיליטער" (צבא טורקי) כשם גנאי לצבא רשלני ולא יוצלח. "הטורקי המשותק" (דער לעמער טערק) היה סמל לכשלון. הס מלהזכיר, את הבדיחה הרוסית: "להרוג טורקי ולנוח".

אלא שהיום זו לא חכמה לזלזל בטורקים. בחודש האחרון - ארדואן בשטח, כולם במתח.

יש לזכור שטורקיה שלטה בארץ הקודש במשך 400 שנים. היא היתה האימפריה הגדולה והחזקה ביותר באסיה. טורקיה תפסה מקום מסחרי ומדיני גדול יותר מכל מדינות אסיה ואפריקה, מהודו ועד כוש.

טורקיה שוכנת על הים השחור ועל המעברים לים התיכון ויושבת גם על מקורות הפרת והחידקל. עם כל הכבוד למדינת תל אביב "השלימה", טורקיה "הצמוקה" הינה ציר מרכזי בין מזרח למערב, בין בעולם המסחר והספנות ובין בזירה המדינית והצבאית. בל נשכח שהאימפריה העותמאנית הטורקית שלטה בתקופות שונות, על חלקים גדולים של אירופה.

אך לא בגלל ההיסטוריה, יש להיזהר בכבודה של טורקיה. בתקופה הזו העולם הערבי מתפרק לרסיסים. כנופיות טרור והמון מוסת ממלאים את החלל של השליטים הדיקטוטרים שהאזרחים הצליחו לחיות בצילם. 

מאז הופל סאדם חוסיין, נהרגו קרוב למאתיים אלף עירקים שחיו בשקט בימיו. עדיין לא נספרו הגוויות שהותירה המרידה נגד מועמר קאדפי ועוד ידו של מלאך המוות נטויה על לוב.

גם מצרים ירדה פלאים מאז נפילתו של מובארק במצרים ששמונים מליון נתיניו חיו בעוני בפת חרבה ושלוה בה. היום מצרים נשלטת בידי רחוב מוסת שמוביל אותה לאסון לאומי פנימי. זאת מלבד הספק שלנו אם ההנהגה הצבאית, תוכל להמשיך בהסכמי השלום עם מדינת ישראל.

הכל יודעים, מה היה גורלה של השגרירות הישראלית בקהיר, אל מול ההמון שפלש אליה לפני ימים אחדים. השלטון המצרי עמד בצד. אילולא התערבות ה"שליט העליון" אובאמה, היה גורלם של הישראלים שם בסכנה גדולה.

טורקיה נותרה המדינה היציבה ביותר במזרח התיכון. מצרים המפוררת, הריעה השבוע לנשיא טורקיה ארדואן. היא הכתירה אותו כ"צאלח א דין" משחרר ירושלים. מה עוד צריך כדי לסחרר את ראשו של מנהיג איסלאמי כארדואן. הוא מספק למאות מליוני מוסלמים, את פרץ הרגשות של הלאומנות הערבית, בדברו על פלשתין וירושלים. זה לא משחק מילים, אלא משחקים באש.  

במקום ללעוג לצבא החילוני הטורקי, צריך לראות איך נקלענו למצב שבו הצבא החזק ביותר במזרח התיכון, מנסה להוכיח את כוחו במאבק הירואי לעקירת תינוקות ואמהות מבתיהן והריסת מיגרון בגבורה.

מי שלא מסוגל למנוע פלישת מסתננים בגבול המצרי מתעסק בכפיה אנטי דתית נגד חיילים דתיים. מדובר בקצינים שהסכימו להמשיך ולתרום לצבא ומגרשים אותם משום שסירבו להקשיב בשקט לשירת נשים. ההסטוריונים בעתיד לא יאמינו במה עסקה המדינה במצור, בימים הרי גורל אלה.

אין לצפות מחיל האויר שיצליח להגיע לקהיר במסוקים ממעל ולשלוף ששה מאבטחים ישראלים מן הקומה ה-17 של שגרירות ישראל. חלפו ימי "מבצע אנטבה". שום צבא לא יכול לשחרר משביו את החייל גלעד שליט, בלי לסכן את חייו. אבל הצבא הישראלי גאה בהצלחתו להוציא תינוקות מעריסותיהם ואמהות ממטבחיהן (לא פלשתינים ח"ו) באמצע מיגרון ובאישון ליל. במבצע צבאי מתוכנן ובהסחה מבריקה, בשיטת האיגוף של היחידה ה-101 המהוללה, הצליחו להרוס שלש בתים במיגרון. "כל כוחותינו שבו בשלום לבסיסם" – הודיע קריין ההיסטוריה לאחר החרבת בתי היהודים.

לא צריך לחפש את חדלונה של טורקיה בהסטוריה, כאשר אנו רואים את המהפכה החילונית של אתא טורק במדינת ישראל.

הרבנים הראשיים התחננו בפני הרמטכ"ל לאפשר לחיילים לשמור על ההלכה ולא העזו לחזור על פסיקת הרבנות הראשית בעבר שאסרה על גיוס בנות לצבא. אכן מהפכה טורקית במדינת היהודים.

האם המהפכה הטורקית החילונית, מחייבת את המדינה להיות גם מטופשת כמו אתא טורק ולהגיע עד כדי מלחמה עם טורקיה? למזלנו, טורקיה עדיין חברה בברית נאט"ו ואין לה רשות לצאת למלחמה לבד.

אנו מקוים שגם המצרים עסוקים דיים בבעיות הפנימיות ולא ישעו לדברי שקר של ארדואן להתחבר כגוש מדינות ענק למלחמה למען שבירת המצור על עזה ומסירת ירושלים לידי הפלשתינים. גם סוריה עסוקה ב"ה במיגור אזרחיה הסונים ולבנון כבושה תחת איראן והחיזבאללה השיעים.

אולם, גם במקרה הטוב ביותר, אין זו מן החכמה להתגרות באומות הללו. אמנם, צודקים ראש הממשלה ושר החוץ בטענתם, כי ארדואן לא שינה את טעמו בגלל השרפרף עליו הושיב סגן שר החוץ את השגריר הטורקי לפני שנה.

צודקים גם הטוענים כי ארדואן גילה כאן מנהיגות ושררה על העולם הערבי, בעלותו על הגל האיסלאמי פרו-פלשתיני והוא לא יירד מן הסוס הזה המוליך אותו להגמוניה טורקית בעולם הערבי.

הוא מתמודד קשות מול איראן וסוריה, הוא מנצל תוהו ובוהו במדינות ערב מתוניסיה ועד מצרים, ממדינות המפרץ ועד סוריה ולבנון והחליט לקחת מנהיגות, על חשבונה של מדינת ישראל.

אבל דווקא בגלל שהערכת הגורמים הישראלים נכונה, מן הראוי לא לתת חרב בידי אויב כמו ארדואן, להצית אש באזור. בכביש המלחמות אל תהיה צודק, היה חכם.

מי שיודע קצת על הסיבות שגרמו למלחמות גדולות בין מדינות, מבין שלא תמיד פורצת מלחמה בגלל עניינים סבוכים.

לעיתים מלחמה פורצת בגלל זוטות ויחסים אישיים עכורים בין מנהיגים משונים. ברוב המקרים פרצו מלחמות, בגלל תקריות קטנות. גם בהווה וגם בעבר זה היה כך.

מלחמת העולם הראשונה פרצה בגלל איזה נסיך אוסטרי שנרצח בסרביה. לא יאומן אבל יסופר, האימפריה האוסטרית נפלה יחד עם האימפריה הטורקית במלחמה הזאת. מליוני אנשים מתו במלחמות ובמחלות וברעב. ערים שלימות נשרפו במלחמת העולם הראשונה. הכל בגלל תקרית אחת, של נסיך אוסטרי אחד.

כך שמי שמשחק מול ארדואן ומאיים עליו כי יתמוך במורדים הכורדים, משחק לידיהם של הטורקים, שעבורם הכורדים הם סמטרוט אדום.

כל מי שחפץ בשלום הארץ הזאת, צריך קודם לנקוט בתשובה ותפילה וצדקה, בימים הקדושים הבאים עלינו לשלום. אבל שליטי המדינה ומנהלי מדיניות החוץ, חייבים להיזהר ממלכודת טורקית-כורדית ולמצא כל נוסחא של פיוס מול השלטון הטורקי.

הדבר האחרון שאנו זקוקים לו הוא בידוד מדיני ומצור צבאי של תנועת מלחציים ממצרים ועד טורקיה. מצב מדיני כזה לא היה אפילו לפני מלחמת ששת הימים. בימים ההם הטורקים והאיראנים היו בני ברית למדינת ישראל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

היום נוספו שתי המדינות הללו על שונאינו. אם נאבד גם את מצרים וירדן, נישאר עם האוהלים בשדרות רוטשילד וצבא של זמרות וחיילים שמסוגלים להרוס ישובים יהודיים בלבד.

אנו בטוחים שעם ישראל לא יתן לטירוף הזה להימשך. "המהפכה החברתית" תצמיח לא רק הנחות במחירי הגבינות והדירות. אולי תבא גם התעוררות להחזרת כבודה של התורה והיהדות למקומה הראוי בארץ ישראל.

יש מספיק אוהבי תורה בארץ ישראל ובזכותם נשרוד גם הטורקים. יש מספיק אנשים נבונים שיודעים כי "התגרות באומות" הוא הדבר האחרון שמדינה במצור זקוקה לו.

יהי רצון שרוח ההתחזקות ביהדות העוברת על רוב חלקי העם, תוסיף עוז בימים הנוראים הבעל"ט ובזכות התשובה והתפילה והצדקה, לא תעשינה ידי אויבינו תושיה ונזכה לגאולה האמיתית והשלימה ולשנה טובה ומתוקה.

טורו של ח"כ הרב ישראל אייכלר פורסם ב'המחנה החרדי'.