אאא

בתגובות למאמרי הקודם "למה הם שונאים אותנו" היו תשובות לשאלת הכותרת, כמו, שנאת עמי הארץ לתלמידי חכמים, שחיתות המתגלה אצל יחידים ומקבלת מימדי ענק בתקשורת, סתם רשעות ועוד.

אך לפי דעתי ישנה סברה אחרת. והיא, אין לנו הסברה. חסידי תולדות אהרון השכילו להפיק חוברת ב- 400 אלף עותקים המסבירה את גרסתם לפרשת האם לילד החולה, בהדסה. מדוע הם משקיעים ממון כה רב בנושא הזה? חסידי תולדות אהרון מאמינים שנעשה עימם עוול והם יוכיחו זאת בהסבר מפורט בחוברת. למה שאר החרדים לא פועלים באותו האופן?!

התשובה לשאלה "מדוע בחורים חרדים יושבים בישיבה ללמוד תורה במקום להתגייס לצבא" ברורה בעינינו. התורה היא כלי חמדתו של הקב"ה אותה נתן לעם ישראל. אדם הלומד תורה מלביש את חכמתו של מי שאמר והיה העולם בשכלו שלו ובכך מתאחד איתו. אנחנו לומדים תורה כדי להעמיד גדולי ישראל שיהיו עיני העדה וכולי. ניתן למלא דף שלם בתשובות לשאלה זו. אך השאלה החשובה היא - האם החילוני יודע את זה?

יש מי שיאמר: "ודאי שלא! והוא גם לא רוצה לדעת".

ובכן, לעניות דעתי, הם טועים. מסע הסברה מכובד יכול לשנות דעות של ציבור שלם.

האם לפני 10 שנים מישהו חשב למחזר פחיות ובקבוקים? שמא תטענו שבתקופה הזו לא הייתה בעיה אקולוגית של עודף זבל? ובכן, הבעיה הייתה גם לפני 20 שנה. אך לאנשים לא הייתה המודעות לכך. לאחר מסע הסברה אינטנסיבי מיכל הבקבוקים שמול ביתי מתמלא עד אפס מקום בכל חודש.

מישהו פעם נסע באוטובוס עם ניחוח עשן סיגריות שהגיע מהמושבים האחוריים? איך נסביר את העובדה שציבור שלם מקבל היום את הדין ונמנע לעשן בכל מקום ציבורי באשר הוא? הסברה.

איגוד בתי חב"ד בקליפורניה, בראשות השליח הרב קונין, מארגן כבר כ- 30 שנה, ערב התרמה שנתי ענקי, המכונה "חב"ד טלטון", ובו כוכבי קולנוע ואנשים מפורסמים, המקפידים לפקוד את האירוע (אפילו מושל המדינה לא מחמיץ הזדמנות לרקוד את "ריקוד הטלטון" או להתחבק עם השליח הראשי), מה שעוזר לחב"ד באזור להיות במרכז הקונצנזוס הציבורי. כך איגוד בתי חב"ד בקליפורניה, באמצעות טקטיקה שיווקית והסברתית, מוצא את הדרך אל ליבותיהם של היהודים (והגויים) המקומיים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

דמיינו לכם פרסומת בזמן מהדורת החדשות של ערוץ 2: "בחורי הישיבות שומרים על המדינה. עובדה" הסרטון יציג את סדר יומם של בני הישיבות וידגיש את הזיקה של כל יהודי, חילוני או דתי לתורה. התורה היא התשתית של העם הזה ועוד. לא נתבייש לומר שהתורה הגנה ומגינה על עם ישראל. הצופה לא חייב להסכים. זאת לא המטרה. הצופה ייחשף לתכנים האלה וישנה בהדרגה את יחסו למגזר. סביר להניח שהרבה צופים שאינם שומרי תורה ומצוות יגחכו, אבל משהו בכל זאת ישתנה אצלם. גם אם רק בטווח הארוך. חזקה על תעמולה שאינה חוזרת ריקם.

רובו של עם ישראל אינו חובב עתיקות, תיאטרון או אפילו כדורגל. בכל זאת המדינה מקציבה הון עתק לפיתוח הענפים האלה. האזרח הממוצע מפנים ומקבל את התקצוב הזה גם אם התחום המתוקצב לא מעניין אותו באופן אישי.

ובכן, הבה נחזור לשאלה "למה החילונים שונאים אותנו ?" התשובה היא שאנחנו נכשלים בייצוג של עצמנו בדעת הקהל.

אזרחי המדינה נותנים את הלב לליב"י וממלאים טפסים באמצעות 'הדרך הקלה לשירותי הממשלה'. את הבקבוקים שמים בפח מיוחד כי זה פשוט פשע לא למחזר, וזוכרים תמיד שלנסוע תחת השפעת אלכוהול זהו פשע. נקודה. הפרסום ברדיו עובד. כבר אמרתי?

ובחורי הישיבות שומרים על המדינה. עובדה.