אאא

במתחם ממילא השוכן בקרבת מקום לבניין ספרא ולשער יפו, מוקם בימים אלו 'מוזיאון הסובלנות'. המוזיאון המוקם ביוזמת מכון ויזנטל משתרע על שטח שהיה בעבר בית קברות מוסלמי, מה שכמובן עורר התנגדות עזה של ארגונים פלסטיניים וארגוני שמאל.

אתר הבניה מוקף גדרות גבוהים והפלסטינים טוענים כי מהמקום הוצאו עשרות שלדים שנקברו מחדש בשולי מתחם הבניה. לא עזרו כל המחאות, פרוייקט הבניה נמשך.

על מנת לעצור את הבניה במקום, פנו פעילי השמאל לבג"ץ, שדחה את עתירתם. בצר להם, החליטו פעילי השמאל לפנות לחרדים שכבר הצליחו לעצור פרוייקט אחד או שנים.

נציג מרצ בעיריית ירושלים, מאיר מרגלית, וגרשון בסקין יו"ר ארגון שמאל קיצוני, ביקשו את עזרתו של מאיר שטרית, פעיל ש"ס, על מנת שהלה יפנה לרבנים במטרה להשיג פסק הלכה הקובע כי המקום טמא. לא פחות ולא יותר.

שטרית, שחשב שניתן לנצל את הבקשה ולהשיג הסכמה משותפת של המוסלמים והיהודים בדבר קדושת מקומות קבורה, פנה לרב שמידל מ'אתרא קדישא' שנתן את ברכתו ליוזמה. הרב שמידל שנאבק בחייו בעשרות מקרים קודמים, ביקש להבהיר שפינוי קברים הוא דבר לא הוגן בלי קשר לשיוכו הדתי של המת.

עכשיו, כאשר שטרית הציג את הסכמתו של הרב שמידל, להפסקת הבניה, הוא ביקש מבני שיחו השמאלניים שישיגו הכרה מהרשות הפלסטינית בקדושתו של קבר יוסף.

פעילי השמאל הצליחו להשיג מכתב מעוזרו של אבו מאזן, בו נכתב כי אש"ף מחוייב להסכמי אוסלו בהם נכתב כי קבר יוסף הינו מקום קדוש. מאידך כותב עוזרו של ראש הרשות הפלסטינית, כי הוא מצפה שגם ישראל תכבד את קדושתו של בית הקברות המוסלמי ותפסיק את בניית מוזיאון הסבלנות.

נציגי השמאל לחצו על שטרית להשיג פסק הלכה מרבנים בדבר קדושת האתר. שטרית מצידו פנה ללשכתו של הרב הראשי, הרב עאמר, עם מכתב עוזרו של אבו-מאזן, על מנת שהרב יוציא הצהרה נגד 'חילול כבוד המת' באשר הוא. לשכת הרב עאמר לא הגיבה לפניה.

אז מה היה לנו כאן, השמאל משתף פעולה עם החרדים על מנת למנוע פינוי קברי מוסלמים. אש"ף מצהיר כי הוא מחוייב לקדושתו של קבר יוסף, ו'אתרא קדישא' מבהירים שכבוד המת אינו תלוי הקשר לאומי או דתי.