אאא

אתם נפגשים עם אדם לא מוכר. בספסל האוטובוס, בהמתנה לרופא, אתם מחליפים איתו מספר מילים וכבר מתפתחת שיחה נעימה. הוא מספר לכם מעט על עצמו וגם אתם נפתחים ומשתפים אותו בזוטות של יום יום. האוטובוס הגיע ליעדו, הוא נכנס לתור לרופא והשיחה מסתיימת. כמה שהוא נחמד, אתם חושבים לעצמכם. כיצד קיבלתם את ההתרשמות הזאת?

תשעים שניות לוקח לאדם הממוצע לקבל רושם על אדם חדש שהוא נפגש איתו. מתוכן הוא מעניק 7% לדבריו, ו93% לשפת הגוף שלו.

שפת הגוף, כשמה כן היא, השפה בה מביע הגוף את עצמו. הגוף דווקא ולא הפנים מכיוון שלאורך חיינו אומנו והורגלנו לשלוט על הבעות הפנים, מה שאין כן ביחס לגוף, התנהלותו היא לרוב ספונטאנית ולכן מסרים ורגשות רבים "בורחים" דרכו ועוברים באופן לא מודע לעומד מולו.

כפי שתיארנו, כשאנו נפגשים עם אדם בפעם הראשונה, אנו קובעים במידה רבה את יחסנו אליו ואת יחסו אלינו. תארו את עצמכם נכנסים למקום כלשהו ומציגים את עצמכם בפני הנוכחים. אותן שניות מועטות של התחלה הן אלו שיקטלגו אתכם בעיני האחרים. האם תתקרבו אל הנוכחים, תושיטו יד ללחיצה, האם הלחיצה תהיה איתנה או רפוייה, האם תתעסקו עם שיערכם, תישירו מבט, תסתכלו במהירות לכל עבר או תשפילו את עיניכם, האם תחייכו חיוך חם וארוך או שתעקמו את הפה למעין זוית מינימאלית. קורה אמנם לא פעם שלאחר שהכרנו אדם אנו מכירים בכך שהרושם הראשוני שהוא עשה עלינו שונה מהותית ממה שגילינו אחר כך, אך עם זאת, קשה מאד לתקן רושם זה, ובשפת המומחים- אין הזדמנות שנייה.

מגרד לי באף, מה זה אומר

נגיעות באזור הפנים משדרות לרוב מסרים של אותו לחץ ומצוקה. נגיעה באף משדרת מתח, עייפות ואפילו רושם של אי אמון. שפשוף העין לעומת זאת משדר רמז עבה לחוסר הזדהות עם הדברים שנאמרים. (רק תבדקו אם ההוא לא מרכיב במקרה עדשות ונכנס לו גרגיר אבק לעין). הישענות קדימה ותמיכה בסנטר משדרים קירבה ורצון לקשר קרוב. רצוי כמובן לנהוג כך רק במפגש ההולם מטרות כאלו.

אזור הצוואר

נגיעה באזור הצוואר משדרת שפת גוף שלילית. מי שמתעסק בצורה אובססיבית בצוואר, בצווארוו או בשרשרת משדר באופן בוטה חוסר ביטחון עצמי וחוסר נוחות רגשית. יד המכסה את הצוואר תעיד על התגוננות ומתח ושפשוף הצוואר מעיד על אכזבה או תסכול.

מה אומרות לנו הידיים והרגליים

מי שנוהג לשלב שתי ידיים מאחורי הראש "מרחיב" את שטח הפנים שלו וכך משדר דומיננטיות יתר. "שימו לב אלי, אני קיים ותופס הרבה מקום!" לעומת זאת, הנחת כפות הידיים באזור החזה משדרת יושר וכנות. כף יד אחת העוטפת את השנייה משדרת ביטחון עצמי והצמדת קצות האצבעות של שתי הידיים מעידה על הקשבה פעילה.

עצה קטנה לסיום - כמו כל דבר בחיים, מומחיות היא שליטה בכל הפרטים הקטנים. בידע מסוג כזה כדאי להשתמש קודם כל עבור עצמנו ולא למהר ולגבש דעות על הסובבים אותנו. בהצלחה