אאא

שר התיירות סטס מסז´ניקוב היה היום אורח ועדת הכלכלה בדיון שקיימה על המשבר בתיירות ותכניות המשרד ליציאה ממנו. שר התיירות הציג לחבר הכנסת ולאנשי המקצוע שנכחו בישיבה, מצגת מרשימה על נתוני התיירות העולמית מול נתוני התיירות בישראל, על התיירות כמנוף כלכלי, מספר התיירים בישראל, התיירות כמחוללת תעסוקה וכמנוף ליציאה מהמיתון וכיוצרת פעילות כלכלית בענפי משק רבים.

שר התיירות הציג לפני הנוכחים את ההשלכות הקשות שיהיו אם תממש הממשלה את החלטתה לבטל את הפטור ממע"צ לתיירים. הוא התריע על ירידה חדה במספר התיירים הנכנסים ואובדן של אלפי מקומות עבודה.

אחד הפתרונות שהציע השר והציג בישיבה הייתה שינוי במדיניות השיווק של משרד התיירות כלפי התיירות הנכנסת כשחלק מהמדיניות תהיה: ריכוז מאמץ אפקטיבי מול קהלי יעד מועדפים בחו"ל כמו נוצרים, אוונגליסטים, קתוליים וכו´, העמקת פעילות ברוסיה ובמזרח אסיה, מינוף ביקור האפיפיור וכדומה.

ח"כ הרב מנחם אליעזר מוזס נדהם מתכנית משרד התיירות המתעלמת לחלוטין מאופייה היהודי של ישראל ונעדרת ביטוי ומינוף בקרב תיירים חרדיים מחו"ל: "משרד התיירות במהלך הכנת תכניותיו שכח לחלוטין שישנה תיירות חרדית נכנסת המגיעה לחגים, לקברי אבות, לכותל המערבי, הוא אף "שכח" כי ישנו אתר מתוייר ביותר, מירון שמו! מאות אלפי תיירים מגיעים למקום זה במהלך השנה וביום ההילולא ל"ג בעומר, מדוע לא תשווקו אותו בקרב אוכלוסיות יעד בחו"ל? מדוע ריכוזים חרדיים בחו"ל אינם מקבלים עלונים, חומר הסברה, התייחסות הולמת. ישנם אזורי ריכוז חרדיים גדולים מאוד כמו ברוקלין ואין בהן לשכת תיירות לקהל היעד היהודי החרדי! "

ח"כ הרב מוזס קרא לשר התיירות כמי שנרתם לנושא ל"ג בעומר במירון, לשפץ ולשדרג מספר מקומות מובהקים כמו: קבר דוד המלך, מערת צדקיהו ומקומות היסטוריים ובכך לעודד תיירים ומבקרים להגיע למקום.

"העיר צפת – הוסיף – נעדרת מקומות לינה ראויים לחרדיים ותשתית של מלונות "גלאט כשר" לתייר ולמבקר החרדי!"

בסיום דבריו אמר כי הטלת מע"מ על תיירות נכנסת היא בגדר "יצא שכרו בהפסדו". פחות תיירות, פחות מקומות עבודה ויותר מובטלים.

בסיכום הדיון קבעה הועדה כי אכן על משרד התיירות לשלב בתכנית השיווק שלה יעדים יהודיים/חרדיים. כמו כן אמר שר התיירות כי צפת והמקומות הקדושים יהיו בין תכניות המשרד לעידוד המבקרים והתיירים בהם.