אאא

עשרות אלפי תלמידים יהודיים בכל רחבי ברית המועצות, צפויים להתחיל בקרוב את פתיחת שנת הלימודים בעשרות בתי-הספר של רשת החינוך "אור אבנר". הרשת שהוקמה בתמיכת הנגיד לב לבייב בשנותיו הטובות, תרמה אולי יותר מכל לשימון גלגלי המהפכה הרוחנית שעברה ברית המועצות על ידי מאות שלוחי חב"ד בהנהגתו של רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזר וגורמים בכירים נוספים בחב"ד.

עתה מסתבר כי בעוד לבייב נאלץ להתמודד עם שאלות נוקבות של בכירי העיתונאים הכלכליים במסיבת העיתונאים במלון "קראון פלאזה" בתל אביב, דווקא ההשקעה שלו ביהודי ברית המועצות מצדיקה את עצמה ומותירה אותו כמלך הבלתי מעורער של המהפכה הרוחנית שעברה על ברית המועצות.

בתקופה האחרונה זכה לבייב לחיבוק חם ואוהד של מנהלי ואנשי מוסדות "אור אבנר" ושלוחי חב"ד בברית המועצות.

בשיחה מיוחדת ל"כיכר השבת" אמר הרב בערל לאזאר, רבה הראשי של רוסיה, הנחשב לאחד הדמויות הרבניות המקורבות ביותר ללבייב: "אנחנו מלאים הערכה עמוקה לפעילות הברוכה של ר' לב לבייב למען התורה והיהדות בברית המועצות. לבייב תרם בפעילותו לתחיית העם היהודי בברית המועצות לשעבר וכל ההתעוררות ברוסיה לתורה וליהדות נזקפת לזכותו".

בלשכתו של הרב לאזאר סירבו הערב להתייחס לחששות מפני הפגיעה האפשרית בהחזקת הפעילות היהודית ברוסיה אולם ביקשו להדגיש כי פתיחת שנת הלימודים מתנהלת כסדרה עם תחזוקה, שיפוץ והוספה של בתי ספר ללא כל תקלה.

גורמים בכירים נוספים בקרב שלוחי חב"ד ששוחחו הערב עם כתב "כיכר השבת" ציינו, כי "ההערכה של השלוחים ברוסיה ללבייב לא ניתנת לעירעור. לא הכול זה יחסים של תן וקח. לבייב הוכיח את מסירותו לשלוחים ולפעילות של חב"ד ברוסיה וזו תימשך בכל מקרה. אנו מאחלים ללבייב שזכות מעשי החסד הגדולים שעשה תעמוד לימינו ותסייע לו להיחלץ מהמשבר העולמי ללא פגיעה משמעותית".