אאא

מבחני הבגרות הממלכתיים בכל בתי הספר ברוסיה, נועדו השנה להתקיים בשבת ובחג השבועות. אך לאחר פעילות מאומצת של הרב הראשי לרוסיה, הגר"ב לאזאר, המבחנים נדחו.

ברוסיה כיום, קיימת רשת ענפה של בתי ספר יהודיים "אור אבנר" ובה אלפי תלמידים, בנוסף לכך, תלמידים רבים במוסדות ההשכלה השונים התקרבו לשמירת התורה והמצוות, ומפני קדושת השבת והמועדים, נמנעים הם מלערוך את המבחן הנדרש על-פי חוק, בעקבות כך החל הרב לאזאר לפעול כדי לנסות ולדחות את מועד המבחנים.

הגר"ב לאזאר שוחח על-כך עם נשיא רוסיה פוטין, שהביע את דעתו באופן ברור שיש להתחשב ביהודים ולתת להם אפשרות לשמור על המסורת ועל שמירת התורה והמצוות. הנשיא ביקש משר החינוך לטפל בנושא ולמצוא פתרון לבעיה.

שר החינוך וראשי משרדו נענו לפנייה, ובמכתב שנשלח מלשכת השר לרבה של רוסיה, נכתב: "כבוד הרב הראשי. משרד החינוך והמדע דן בבקשתך לגבי עריכת הבחינות הממלכתיות ומודיע בזה: הפדרציה הרוסית היא מדינה חילונית (לפי סעיף 14 של הקונסטיטוציה של הפדרציה הרוסית), מצהירה על מדיניות האופי החילוני של החינוך הממלכתי ומבטיחה אותו בארגונים ממלכתיים ומקומיים, שמבצעים את הפעילות החינוכית... אך לאור פנייתך, תלמידים ובוגרים אשר אינם יכולים לגשת לבחינות הממלכתיות מסיבות דתיות, יוכלו לגשת לבחינה הממלכתית הכללית שתיערך ב-16 ביוני...".

המכתב התקבל בסיפוק ובקורת רוח בקרב המוני התלמידים היהודים, שיוכלו לחגוג את החג הקרב ובא בהידור, מבלי לפגוע בזכותם האלמנטרית כאזרחים שווי זכויות.