אאא

השינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים, כבר נותן את אותותיו, חברי הכנסת אריאל ורותם והשר ארדן, שלחו לשר המשפטים רשימת מועמדים מטעמם לכהונה בביהמ"ש העליון. כל המועמדים חובשי כיפה (בארץ)

עוד לא חלף אף לא חודש מאז מונו חברי הכנסת אורי אריאל (האיחוד הלאומי) ודוד רותם (ישראל ביתנו) לחברים בוועדה לבחירת שופטים, וכבר ניכר שינוי הסגנון.

רותם, שמשמש יו"ר ועדת החוקה, אריאל והשר ארדן, שלחו לשר המשפטים נאמן, גם הוא חובש כיפה, כידוע. רשימת מועמדים מטעמם לתפקיד שופטים בבית המשפט העליון.

הפלא ופלא, כל המועמדים של השלישייה, הינם יהודים שומרי תורה ומצוות.

העליון - כולם דתיים. התקנון של הוועדה לבחירת שופטים קובע כי על הצעת חברים חדשים יהיו חתומים לא פחות משלשה חברים בוועדה.

מטבע הדברים, סביר להניח כי נשיאת העליון, השופטת בייניש, תתנגד למועמדותם של הארבעה שהומלצו על ידי נציגי הכנסת והממשלה.

ארבעת המועמדים הם: שופט בית המשפט המחוזי בת"א, השופט ישעיהו שנלר. עורך דין דב פרימר, מומחה בדיני משפחה מהשוק הפרטי והשופטים נועם סולברג ומשה דרורי מביהמ"ש המחוזי בירושלים. את השופט דרורי כבר הזכרנו אתמול ב´כיכר השבת´.

השינוי אמנם ניכר, אך כפי שהדברים נראים, הסיכוי של הארבעה לשבת על כסאות העליון, אינו גבוה במיוחד. שכן על מנת לבחור שופט בעליון, אין די ברוב חברי הוועדה, כי אם יש צורך לרוב של שבעה מתוך תשעה חברים. מה שאומר שהמציעים יהיו חייבים את תמיכתו של אחד מארבעת השופטים החברים בוועדה.

בעקבות התנגדותה של בינייש, לא נראה שיש סיכוי שאחד השופטים בוועדה ירים את אצבעו בעד המינוי. מאידך, דווקא בשל כך, נוצר מאזן אימה בין הצדדים, מאזן שיחייב את כל הצדדים למצוא פשרות. כבר היום נפוצות שמועות על דיל מתרקם בין השר נאמן לבייניש. דיל במסגרתו ימונו ספי אלון, מועמדו של השר, ועוזי פוגלמן, מועמדה של הנשיאה.