אאא

פרסום ראשון: מועצת חכמי התורה של ש"ס בראשות נשיא המועצת הגאון רבי שלום כהן צפויה להתכנס ולהכריע במי סיעת ש"ס תתמוך בבחירות לנשיאות המדינה.

יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין הודיע בצהריים (שני) כי הבחירות לנשיאות המדינה יתקיימו בעוד פחות מחודש, ביום שלישי י"ב סיון, ובמפלגות החרדיות טרם החליטו במי לתמוך לתפקיד.

ל"כיכר השבת" נודע כי מועצת חכמי התורה של ש"ס צפויה להתכנס בסוף השבוע הבא - או בתחילת השבוע שאחרי, מיד לאחר הגשת המועמדים לתפקיד, כדי להכריע למי יצביעו חברי הכנסת של התנועה.

הכינוס יתקיים כאשר יהיה ברור מי המתמודדים, כאשר הדגש הוא על השר סילבן שלום, שטרם ברור האם הוא יתמודד.

מועצת חכמי התורה תשמע את דעתם של חברי הכנסת ואז תכריע באופן רשמי במי הם תומכים ובכך ידעו המתמודדים מי יזכה ל-11 קולות כמעט בטוחים.

גורם בש"ס אמר ל"כיכר השבת" כי ברגע שתצא ההחלטה של חברי המועצת הרי שסביר להניח שחברי הכנסת ישמעו לדבריהם.

יצוין כי בשלב זה החליט יו"ר ש"ס אריה דרעי כי חברי הכנסת של התנועה לא יחתמו עבור אף אחד מן המועמדים, הזקוקים כל אחד לעשרה חתימות כדי שיוכלו להתמודד.

הקולות בש"ס כעת נחלקים בין ארבעה מועמדים, חברי הכנסת פואד בן אליעזר, ראובן ריבלין, השר סילבן שלום וח"כ לשעבר דליה איציק.

ח"כ יעקב מרגי תומך בדליה איציק, לדבריו, היא אישה ראויה ותמכה ועזרה לציבור החרדי כאשר כיהנה כיו"ר הכנסת.

 (צילום: פלאש 90)
החליט. יו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: פלאש 90)

באשר לרובי ריבלין, נראה כי הוא זוכה לאהדה גדולה במפלגה הספרדית, אך הטענה נגדו היא שהוא הגיע במיוחד למשכן הכנסת בכדי להצביע בעד חוק הגיוס החדש - למרות ששהה בחו"ל, אם כי מנגד מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף זצוק"ל תמך בו בעבר.

יתרון נוסף לריבלין היא היותו יריב מובהק של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולמפלגות החרדיות יש אינטרס מובהק להביך את נתניהו בבחירת ריבלין לתפקיד. 

באשר לשר סילבן שלום, במידה ויתמודד, הרי שש"ס תצטרך מבחינה ציבורית לתמוך בו וזאת בשל היותו מזרחי, ולש"ס, כתנועה שמייצגת את הציבור המזרחי בישראל, יהיה קשה להסביר מדוע לא תתמוך בו לתפקיד.

לבן אליעזר יש יתרון לא קטן, בכך שלא נכנע ליאיר לפיד ולא הסכים להצביע בעד חוק הגיוס, וכמובן הקשר הטוב שהיה לו עם מרן הגר"ע יוסף זצ"ל. 

כאמור, ההחלטה תיפול בישיבה הקרובה של מועצת חכמי התורה בנשיאות הגר"ש כהן שתכריע בסוגיה. 

בתוך כך, בצהריים החליטה מפלגת "יש עתיד" לתת חופש הצבעה לחבריה בעת הבחירות לנשיאות.