אאא

הפיכה במצרים: הנשיא המודח מוחמד מורסי מוחזק היום (חמישי), יממה לאחר שהודח על-ידי שלטון הצבא, בידי כוחות הביטחון ועצור במתקן צבאי בקהיר.

שר הבריאות המצרי הודיע כי במהלך הלילה, עשרה בני אדם נהרגו בעימותים בין תומכי מורסי למתנגדיו ברחבי מצרים וכמעט 500 נפצעו.

מלבד מורסי גם מנהיגי 'האחים המוסלמים' נמצאים במעצר, 300 צווי מעצר הוצאו נגדם. גורם ביטחוני אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי מורסי מוחזק "במעצר הגנתי".

השלטון הצבאי הביא בצהריים להשבעתו של עדלי מנסור, נשיא בית המשפט החוקתי העליון, לנשיא הזמני למצרים.

במהלך טקס ההשבעה, אמר מנסור כי "אנחנו נושאים עינינו לעריכת בחירות אמיתיות לנשיאות ולפרלמנט, בחירות שאינן מזויפות, באמצעות רצונו של העם המצרי".

הנשיא הזמני הוסיף ואמר כי "קיבלתי בהערכה ובאהבה את המינוי אחרי שהעם המצרי תיקן את מהפכתו המהוללת. מה שאירע הוא ביטוי של מצפון האומה ואין זו בחירה לממש אינטרסים אישיים".

מנסור הדגיש כי "תנועת האחים המוסלמים היא חלק מהעם הזה והיא מוזמנת להשתתף בבניית האומה שכן איש לא יושאר בחוץ. אם הם יגיבו להזמנה הם יתקבלו בברכה".

במהלך טקס ההשבעה הציג חיל האוויר המצרי מטס ראווה בשמי הבירה קהיר. 14 מטוסים במבנה V  טסו בשמי הבירה ואחריהם תשעה מטוסים שהותירו שובלים בצבעי הדגל המצרי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הנשיא הזמני החדש, עדלי מנסור, בן 68, עסק במהלך חייו במשפט וכהונתו כשופט היא בין הארוכות במצרים. ב-1992 הפך לסגן יו"ר מועצת המדינה - אחד משלושת גופי הרשות השופטת במצרים ומונה לסגן נשיא בית המשפט החוקתי.

 במהלך הלילה חגגו המונים בקהיר וברחבי מצרים את הפלת מורסי. בכיכר תחריר קראו ההמונים 'מורסי הוא לא הנשיא שלי'. רק בשעות הבוקר המוקדמות עזבו החוגגים את הכיכר והחיים שבו לסדרם.

היבא אבו-סייף, עיתונאית וסטודנטית לעברית, שהפגינה נגד מורסי סיפרה ל-ynet כי "אני לא מופתעת בכלל, זה מה שציפינו. זה מה שאני ציפיתי באופן אישי. בהתחלה היה חשש שהצבא או מוחמד אל-בראדעי ישתלט על השלטון, אבל זה לא קרה. מה שהעם רצה זה מה שהוא קיבל. זו מבחינתי הדמוקרטיה".

זה מאוד בולט בתחבורה, הכול חזר - תנועה, פקקים, כולם הלכו לעבודה שלהם, השגרה חזרה למצרים מהיום וזה פשוט מעיד על כך שזאת הדמוקרטיה - העם רצה משהו, עשה מה שהוא רוצה, קיבל מה שהוא רוצה - העם חזר לשגרה שלו", מספרת אבו-סייף.