אאא

מחאה אלימה: אלפים יצאו אמש (מוצאי-שבת) לרחובות תל-אביב, להמשך המחאה החברתית ובעיקר נגד מה שהם כינו "האלימות המשטרתית" כפי שהופעלה לעבר המפגינים ביום שישי, עם מעצרם של דפני ליף, ממובילי המחאה ומספר פעילים.

ההפגנה אמש שברה שיאים של אלימות והתפרעויות. מה שהחל כהפגנת מחאה חברתית הפך מהר להפגנה אלימה ולעימותים בין המפגינים לשוטרים, מאות מפגינים פרצו לסניפי בנקים באזור כיכר רבין וניפצו את שמשותיהן. המפגינים גם ניסו לחסום רחובות ראשיים בתל-אביב, והצליחו לחסום לזמן קצר את נתיבי איילון לכיוון דרום.

המפגינים נפצו את שמשת בנק לאומי בגן העיר וכן נפצו את החלונות בסניף בנק הפועלים הסמוך. בהמשך, הם ניסו לפרוץ גם אל סניף בנק דיסקונט במקום. שוטרים אבטחו את סניפי הבנקים הפרוצים.

בהמשך, השליכו המפגינים ביצים על בניין העירייה וניסיונותיהם לפרוץ למקום נבלמו על-ידי כוח גדול של שוטרי יס"מ. במהלך ההפגנה חסמו המפגינים את רחוב אבן גבירול עד שהמשטרה הצליחה לפזרם, לאחר חצות הלילה הצליחו לחסום לזמן קצר את נתיבי איילון לכיוון דרום ליד מחלף השלום.

במהלך ההפגנה האלימה אתמול, שהחלה בשעה 21:00 בערב והסתיימה רק לאחר השעה 02:00 בלילה, נעצרו לפחות 85 מפגינים, לאחר שהובהר להם כי מדובר בהפגנה לא חוקית, מרביתם הועלו לאוטובוס של חברת 'דן' שהובא למקום, שלווה באופנועים משטרתיים ובעשרות שוטרים.

במשטרה אמרו כי "מדובר בהפגנה בלתי חוקית שמשתתפיה הפרו את הסדר וחסמו כבישים. המשטרה תמשיך לשמור על מימוש זכות ההפגנה וחופש הביטוי תוך שמירה על הסדר הציבורי ועל החוק".

מדוברות משטרת תל אביב נמסר כי "הלילה החל מהשעה 21:30 מתנהלת במרכז תל אביב הפגנה בלתי חוקית שמשתתפיה חסמו רחובות מרכזיים בעיר. ראשיתה במתחם הבימה תוך צעידה לכיוון כיכר רבין. למרות שההפגנה לא קיבלה את אישור המשטרה הוחלט לאפשר למפגינים להגיע ולהביע את מחאתם".

"המפגינים תוך כדי צעידתם החלו לבצע מעשי וונדליזם, שפכו פחים באמצע הכביש, חרטו על עמודי בניינים ולבסוף אף שברו ויטרינות של 5 בנקים הפזורים ברחבי העיר. בשלב זה החליטה המשטרה לעצור את הצעידה ולא לאפשר למפגינים להמשיך בדרכם, המשטרה נתנה הוראת פיזור אך המשתתפים בחרו להתעלם מההוראות ולהמשיך ולחסום צירים ולהתעמת עם השוטרים. בעקבות כך נעצרו עשרות מפגינים".

מפקד מחוז תל-אביב, ניצב אהרון אקסול, קיים תדרוך עיתונאים ואמר כי "נחצו פה כל הקווים האדומים האפשריים. לא מדובר בהפגנה של צדק חברתי אלא באנשים ששמו להם למטרה להפוך את המחאה לאלימה. לא נאפשר שהמחאה הזו תגלוש לפסים אלימים, נמצה את הדין. ביצענו כאן לא מעט מעצרים ונשתדל לדאוג שנגד כולם יוגשו כתבי אישום בזמן הקצר ביותר".