אאא

הרשת סוערת וגועשת ביממה האחרונה מאז הפרסום באתר "כיכר השבת" אודות דברי הסתה קשים שהושמעו בתחנת הרדיו הצבאית גלי צה"ל כנגד המגזר החרדי כאשר משתתף פאנל קרא לדלל את החרדים ומגישה אחרת תהתה האם "החרדים מסריחים כי הם אוכלים קניידלאך?".

אט אט החלה להתפשט מחאה ספונטנית בניסיון לעצור את ההסתה משולחת הרסן נגדם שמתעוררת מידי כמה ימים. מלבד הסטטוסים, החליפו החרדים את תמונות הפרופיל בפייסבוק בתמונות קניידלאך.

"אני, אבי נזרי, מסריח, אוכל קניידלאך. ותודה לגלי צה"ל שהזכירו לי את זה", כתב אבי ניזרי בעמוד הפייסבוק. אליו הצטרפו מאוחר יותר חרדים רבים נוספים, כמו למשל שמואל דרילמן, "אני, שמואל דרילמן, מסריח, אוכל קניידלאך. ותודה לגלי צה"ל און-ליין שהזכירו לי את זה".

איציק לוי סבור כי תחנת הרדיו הצבאית שהשדרנים בתחנה מתבלים את דיבוריהם בשנאה: "היום בפינת המתכונים: מרק קניידלך צח הוראות הכנה: מאזינים לגל"צ מוסיפים לסיר את השנאה והאנטישמיות של השדרנים בתחנה מתבלים בהסתה והשמצה של ציבור שלם והמרק מוכן, בתאבון!!!".

עזרא שטיין כתב כי "הבעיה האמיתית עם מה שקרה שם זה השאננות שבו האנשים המעורבים עברו על זה לסדר היום". לדבריו, "ברדיו מתוקן המגישה הייתה עוצרת את הפאנליסט הסורר כבר במילה הראשונה ודורשת ממנו להתנצל, במקום זה המגישה 'זרמה' עם הטמבל והשתתפה איתו ב'הומור' העמוק שלו".

שטיין קרא את ההתנצלות שהגיע מהתחנה הצבאית ל"כיכר השבת", אך ההתנצלות לדבריו לא סיפקה אותו. "גם ההתנצלות שבאה דקות אח"כ לא היתה רצינית אלא עסקה בכך ש'זה לא פרקטי' ו'הכל בהומור'".

"גם יום אח"כ גלי צה"ל עדיין לא הפנימו את הלקח והשיבו בהתנצלות רפה ש'הם מצרים אם מישהו נפגע מכך ולא זאת היתה הכוונה' או משהו בסגנון. בקיצור, בשורה התחתונה גלי צה"ל מרשים לעצמם יותר מדי, מה שהם עצמם היו מגנים אילו היה מדובר במגזר אחר עובר בהתנצלות רפה כאשר מדובר במגזר החרדי", הוסיף שטיין.

יחיאל רדוצקי, משרת בחיל האוויר, כמו רבים גם הוא שמע את דברי ההסתה  והגיב: "יצא? יופי אפשר לחזור ולקטר, לפי כשעה וחצי העלתי סטטוס על התבטאות מחרידה בגלי צה"ל 'לדלל את החרדים' 'החרדים מסריחים' 'הם אוכלים קניידלאך' אני יושב וממתין לגינויים בנוסח הגינויים החוזרים ונשנים על תג מחיר ושום דבר לא קורה".

רדוצקי סבור כי דבריו של השדרן גובלים בהסתה לרצח: "הדבר היחיד שקרה הוא תגובת גלי צה"ל כי מדובר בתכנית סאטירה. סליחה שאני אומר את זה, זו סאטירה המזכירה את התקופות הכי גרועות בהיסטוריה. זו פשוט התבטאות שבהקשר למגזר אחר הייתה נחשבת כהסתה לרצח. גם אם היה מדובר בסתם ערוץ רדיו הדבר היה מזעזע, אבל ברגע שמדובר בערוץ שמייצג כביכול את חיילי צה''ל הדבר נורא פי כמה".

רדוצקי העוסק בגיוס חרדים לצה"ל כתב כי "בזמן בו מנסים לשלב את החרדים בחברה הישראלית עלי להבין, האם זה שילוב? האם זו הסאטירה שתביא אותנו לצה"ל? האם סאטירה כזו היא נורמאלית? המשפטים האומללים הללו חרגו מכל גבול של סאטירה והפקיעו את זכותה של גלי צה"ל להיות גורם מייצג במדינת ישראל. וכן, אני מחכה לנזיפות הפוליטיקאים שנזעקו לגנות דברים אחרים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בתכנית "לא רוצים לישון עצמאות", ששודרה בתחנת הרדיו הצבאית גלי צה"ל, הושמעו משפטים חמורים נגד הציבור החרדי בכללותו. בתכנית, בהגשת נועה צינמן ותמר עמית יוסף, שוחחו משתתפי הפאנל בנושאי צער בעלי חיים וצמחוניות, ואחד המגישים אמר ללא כל היסוס כי מבחינתו - אם רק הייתה לו אפשרות - הוא היה אוכל בני אדם.

חבר הפאנל אמר כי היה רוצה לדלל את האוכלוסייה החרדית. "זה בדיוק הפרדוקס כי אנשים שהכי הייתי רוצה לדלל את האוכלוסייה שלהם זה החרדים, אבל בטח יש להם את הטעם הכי מגעיל, זה בטח נורא דלוח".

"כי זה כשר", קבע מגיש נוסף. "כשר זה הכי מגעיל, מסעדות כשרות אילו מסעדות דוחות", השיב חבר הפאנל שמעוניין לדלל את הציבור החרדי. אחרי דקות מעטות במהלכן הושמעו שירים, פנתה המגישה אל המאזינים וניסתה להבהיר: "בשם מערכת עצמאיות בלילה, כאילו זה שאמרנו מקודם על לאכול חרדים, לא התכוונו באמת, א. לא כשר. ב. לא פרקטי. ג. באמת הכל הכל בהומור".

מגלי צה"ל נמסר בתגובה ל"כיכר השבת": "הדברים שנאמרו בתוכנית לא נאמרו על דעת גלי צהל ולא היו במקומם. מיד לאחר שנאמרו הדברים, שדרנית גלצ הבהירה כי מדובר בתוכנית הומור וסאטירה וכי לא הייתה כל כוונה לפגוע בציבור החרדי. אנחנו מתנצלים בפני מי שמצא עצמו נפגע".