אאא

לא הרבה יודעים, אבל בשטח בו יושבת ביתר עילית, על גבעה A, ישב בעבר יישוב שלא הצליח. המשפחות שהתגוררו ביישוב הועתקו לשטח שנקרא כיום גבעה C. גבעה זו מהווה עתודת קרקע נוספת לביתר עילית, שאולי, יום אחד, אם ירצה הנשיא הבא של ארה"ב להעלים עין, ניתן יהיה לבנות בה.

המשפחות המתגוררות כיום בגבעה סי, תחת השם 'הדר ביתר'. הן משפחות ממעמד סוציו אקונומי נמוך. מה שמסביר אולי מדוע הם לא זכאים לאבטחה כאשר השכנים מעבר לגבעה, זוכים לאבטחה היקפית מעולה.

עד לפני זמן קצר, היה כוח אבטחה בכניסה ליישוב, כוח שמנה בין שלשה לשבעה חיילים. כיום, אין אבטחה והמקום פרוץ לכל פלסטיני שרק רוצה לבצע פשע, פלילי או לאומני. צה"ל קיצץ באבטחת היישובים ו'הדר ביתר' נותרו ללא מאבטחים.

העירייה בביתר מודעת לנושא. אך תגובה רשמית לא כ"כ הצלחנו לקבל. למעט אולי, תגובתו של יועץ התקשורת של העירייה שתובא בהמשך.

מקורות בעירייה אמרו ל'כיכר' שלא לציטוט, כי תושבי היישוב אינם משלמים ארנונה ואפילו את המים הם מקבלים מהפלסטינים. כך שאין להם מה להלין על העדר האבטחה.

מבירור שערכנו התברר כי התקציב קטן מידי על צרכי האבטחה של העיר, וכי לא ניתן למתוח את השמיכה יתר על מה שהיא כבר מתוחה ממילא.

אגרת השמירה שמשלמים תושבי העיר, בסך 30 שקל לחודש בלבד, הינה מן הנמוכות, שלא לומר הנמוכה ביותר בקרב הרשויות ברחבי הארץ. רק לדוגמא, בערים במרכז הארץ, המאוימות הרבה פחות, משלמים התושבים סכומים שנעים בין 50 ל-100 שקלים בחודש עבור אגרת שמירה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בצה"ל, הגוף שאחראי על הקיצוץ הנוכחי באבטחה ההיקפית של היישובים, גם מנסים להתמודד עם תקציב שהולך ומצטמק. גם שם אמרו לנו שלא לציטוט, כי הרשות יכולה לגבות מעט יותר מהתושבים, על מנת להשלים את הקיצוץ. מטבע הדברים, ראש העיר לא מעוניין כל-כך להעלות את המס על הציבור שגם כך לא נמנה על העשירונים העליונים במשק.

תגובה רשמית מעיריית ביתר לא הצלחנו לקבל. דובר העירייה אמר כי אין ברשותו תגובה, וכי עלינו לפנות ליועץ התקשורת של העירייה. יועץ התקשורת, שלח לנו את התגובה הבאה בשם העירייה: "האחריות הביטחונית על התושבים היא בידי צה"ל. לנו נאמר כי מדובר בקיצוץ רוחבי של תקנים בכל המרחב ובכל מקרה הצעד נעשה בתיאום עם מפקדת חטיבת 'עציון'".

כך שמה שנותר לנו, הוא, להתריע בשער בפני פרנסי ביתר, כי מחדל האבטחה ב'הדר ביתר' עוד עלול לגבות קרבנות בנפש.

הכביש המוביל ליישוב הערבי הסמוך. מרחק של דקות הליכה. צילום: כיכר השבת

הדר ביתר, הייתה שמירה. צילום: כיכר השבת