אאא

אמש הובאה למנוחות הגב' רבקה ברוק ע"ה מכפר חב"ד, בתו של מייסד בני-ברק הרב יצחק גרשנטקורן זצ"ל.

לצד הצער על פטירת אמם, התגלו לתדהמת בני משפחתה שורה של מחדלים קשים שליוו את רגעי האישפוז והפטירה.

אתר שטורעם.נט חשף כי ביום ראשון התקשרה בתה של המנוחה, הגב' שטיינמץ לבית האבות "עטרת אבות" בבני-ברק שם גרה האם בשנים האחרונות, בכדי לדרוש בשלומה כפי שעשתה מידי יום ביומו.

התשובה שקיבלה הדהימה אותה: "אתמול היא פונתה אמה במצב אנוש לבית-החולים מעייני הישועה", נאמר לה. כשצלצל בנה לבית-החולים בכדי לברר את מצב סבתו, נתקף בהלם כשהשיבו לו כי סבתו נפטרה והלכה לבית עולמה כבר אמש.

אך גם כאן לא תמו התלאות: בכדי להוציא תעודת פטירה ורשיון קבורה יש צורך בתעודת הזהות של הנפטר ואילו במקרה דנן לא היה לאיש מהצוות של בית האבות או של בית-החולים את תעודת הזהות של הגב' ברוק ע"ה.

רק לאחר דיונים משפטיים מורכבים נתנו לצוות החברא קדישא וזק"א לערוך "טהרה" כשמיד לפני נמצאה תעוזת הזהות "במקרה" בתוך בגדיה של המנוחה.

בני המשפחה ההמומים כועסים מאוד בשל המקרה ואומרים: "לא מספיק שנלקח ממנו היקר לנו מכל, הדבר עוד היה צריך לקרוא בצורה כה מרושעת ואכזרית, שמוסיפה לנו כאב על כאב. זה פשוט בלתי נתפס".

נכדה יצחק שטיינמץ מספר על תחושות קשות, וטוען כי המשפחה תחקור ותבדוק את הנושא לעומק, וייתכן אף כי בימים הקרובים תוגש תביעה משפטית כנגד המעורבים במחדל הנורא. "סבתא נפטרה בשבת ועד יום ראשון בבוקר לא ידענו על כך דבר, זה פשוט בלתי נתפס", אמר לקו ההחשיפות.

מבית האבות "עטרת אבות" נמסר בתגובה לשטורעם כי הם ניסו להשיג את בני המשפחה במהלך השבת ואף השאירו להם הודעות במשיבון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ואילו פרופ' מוטי רביד מ"מעייני הישועה" מסר בתגובה לאתר: המנוחה הובאה לחדר המיון ללא מסמכים מזהים כלשהם וללא סיכום רפואי מהמוסד בו שהתה.

כאשר התקבלה הייתה במצב של מוות קליני, חסרת הכרה. לא היו בידי צוות המיון פרטים על משפחתה ולא כל מידע כיצד להתקשר אליהם.

לכן, כאשר מאמצי ההחייאה נכשלו ונקבע מותה, צוות המיון התקשר למוסד ממנו באה והודיע להם על הפטירה. היה זה מתפקידו של המוסד להודיע למשפחה.

בניגוד גמור לכתוב במכתבך לא הייתה תעודת זהות או כל מסמך מזהה בבגדי המנוחה. המשפחה הביאה את תעודת הזהות של המנוחה לבית החולים ביום א' בשעה 1800.כלומר 24 שעות לאחר הפטירה.  לאחר שהתקבלה תעודת הזהות הוצא רישיון הקבורה.