אאא

אזרחי ישראל בביקורת חריפה כנגד כל הגורמים שהיו אמורים להיערך כראוי לסופת השלגים שהחלה בסוף שבוע שעבר. לא מעט מהאזרחים עדיין נמצאים בבתיהם מנסים להתחמם לאור הגז שביום יום משמש אותם לבישול, וזאת לאחר שהחשמל חדל מלעבוד ועמו מערכות החימום.

בתוך כל הכאוס, הסערה הרגשית והנפשית, האזרחים לא יכולים להתכחש לפעילות האינטנסיבית של מתנדבים בארגונים חרדים שלא עצמו את עיניהם מאז פרוץ הסערה. ובכל זאת, האם גופים כמו חברת החשמל, עיריית ירושלים והמשטרה מודים במחדל? לא בטוח.

בחברת החשמל אומרים בשיחה עם "כיכר השבת" כי הם עדיין לא עוסקים בהפקת לקחים: "אנחנו עדיין לא עוסקים בזה ולכן אנחנו לא לוקחים את האשמה עלינו. עשרות עובדים שלנו פועלים גם בשעה זו, בקור המקפיא, לתת מענה מהיר ויעיל לתושבים שנמצאים ללא חשמל".

במשטרת ישראל אומרים כי לא הייתה אפשרות להיערך לסופה בעוצמה שכזו: "מישהו במדינת ישראל ידע שהולכת להיות סופה בסדר גודל שמעל עשרים שנה לא היה כזה במדינת ישראל? התשובה היא לא".

"כל גופי החירום במדינה כולל משטרת ישראל נערכו עד כמה שניתן", אומרים גורמים במשטרה בשיחה עם "כיכר השבת". לדבריהם, הם עסקו בנושאי הסברה וכי השוטרים נתקלו באטימות מצד האזרחים: "עיקר הדברים שנערכנו אליהם עסקו בנושא ההסברה, ביקשנו, כמעט התחננו, לא להגיע לכביש מספר 1 ולא להגיע לכביש 443 ולנסות לעלות לירושלים גם כשהכבישים פתוחים ובכל זאת חלק נרחב מהציבור החליט שנוסעים לראות שלג בזמן ההפוגה. לאחר מכן אנשים נתקעו לצערנו כולם נדרשו למאמצים עילאיים וסיפורי גבורה מכאן ועד להודעה החדשה שבסופם חולצו 2400 איש על ידי השוטרים".

בעיריית ירושלים אליה מופנים לא מעט מן האשמות, מצאנו את רוב חברי העירייה ממלאים פיהם מים. רובם סירבו להגיב באומרם כי הם לא מעודכנים במתרחש וכי רק אחרי ישיבת החירום שתתקיים הערב הם ידעו על מה להגיב.

מי שבכל זאת הסכים לדבר בעילום שמו היה אחד מסגניו החרדים של ראש העיר: "אני לא חושב שיכולנו להיערך לכזו סופה, הייתה זו סופה עוצמתית", הוא אומר.

"אבל עדיין אני חושב שהיה צריך להיצמד לתחזיות ולהיערך יותר משנערכו בשנים עברו, הרי אמרו שיהיה סוער ולכן מבחינתי העירייה שבה אני חבר לא נערכה כראוי", הוא מוסיף.

לדברי הסגן, "מישהו בעירייה צריך להפיק לקחים כמה שיותר מהר בכדי שבסופה הבאה לא נחזור לאותם מראות בהם אנשים נלחמים בכדי לזכות למינימום עזרה מאיתנו".

בעיריית ירושלים הגיבו לטענות בשיחה עם "כיכר השבת": "עיריית ירושלים נמצאת בעיצומו של מצב חירום לאומי ומתמודדת עם תוצאות של סופה נדירה בעוצמתה. מדובר בסופה כמוה לא נראתה מזה עשרות שנים. העירייה נערכה לאירוע השלג בכל האמצעים שהיו ברשותה ופועלת במיטב האמצעים שיש בידה".

"כאשר התבררה עוצמת הסופה הקיצונית והיקפי הטיפול הנדרש בתושבים הרבים, ביום חמישי בערב, הודיע ראש העיר ביוזמתו על הפיכת האירוע למצב חירום ודרש סיוע לאומי, תוך גיוס את כלל הגורמים: ראש הממשלה, משרדי הממשלה, צה"ל, גורמי הרווחה, משטרת ישראל וגורמי חילוץ נוספים שהתגייסו לסייע לעירייה בפעולות החילוץ וההצלה", אומרים בעירייה.

לדבריהם, "כבר כעת ניתן לומר בוודאות, כי פעילות זו של ראש העיר והעירייה, תוך זיהוי גודל האירוע וגיוס הסיוע הנדרש, מנעה אבדות בנפש חלילה, שלא היו, לשמחתנו, והצילה חיי אדם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

האתגר, כך לדבריהם, היה לזהות את היקפי הסערה: "פנייתו של ראש העיר לסיוע לאומי, באה מיד עם זיהוי המצב בהיקפו המיוחד. כאמור, כל התחזיות העדכניות לא דיברו על היקפים אלו ועוצמה רבה, אליהן נתקלנו בשטח למעשה. האתגר שעמד למול העירייה היה לזהות את ההיקפים ולנהל את אירוע החירום באחריות ובמקצועיות. זה מה שנעשה באותה שעה ואנו שמחים שאודות כך, נמנעו אבדות בנפש חלילה"

באשר לבלבול שנוצר האם לקיים את הלימודים כמתוכנן או לבטלם, אומרים בעירייה כי ההחלטות התקבלו בהיצמד לתחזית מעודכנת לאותם דקות: "כאמור, כל התחזיות לא צפו עוצמה ברמה זו שהיתה. ירושלים לא נתקלה בהיקפי סופה מעין אלו. ההחלטה להפעלת מערכת החינוך בבוקר רביעי התקבלה על בסיס הערכת מצב של שעה מוקדמת (לפני השעה 6 בבוקר) כשהתחזיות העדכניות דיברו על שלג שייתפס רק בשעות אחה"צ המאוחרות ובאותה שעה לא היה שלג בעיר. הרצון שלא להשבית הלימודים ללא סיבה, הביאה להחלטה זו. בהערכת מצב עדכנית בשעה שאחר מכן, הודענו על ביטול הלימודים".

"יש לזכור שמצב החירום עדיין לא הסתיים. עדיין אלפי בתים מנותקים מחשמל, מאות רבות של תושבים שוהים במרכזי החירום, וצפויים עוד ימים עד שהחיים בעיר יחזרו למסלולם. אלפי עובדי העירייה מגויסים כולם במתכונת חירום כדי לתת מענה למצוקות של התושבים. ראש העיר אישית מנהל את פעולות העירייה עד לסיום מצב החירום", הוסיפו בעירייה.

על דברי הביקורת מצד סגן ראש העיר, הגיבו בעירייה כי "צר לנו שבעוד העיר ירושלים נמצאת בעיצומו של מצב החירום כבר מוצאים גורמים אנונימיים זמן להתנער מאחריות - במטרה להתחמק מביקורת צפויה. עיריית י-ם לא תנהג כך".