אאא

ביום שאחרי השריפה הגדולה בכפר-חב"ד שכילתה בית שלם וחורשות, בכפר-חב"ד מנסים ללמוד כיצד התפשטה השריפה בכזו מהירות ובעיקר, איך קרה שהכאית הראשונה הגיעה רק אחרי 25 דקות.

"היה כאן נס, נס גדול" - הגדיר זאת איש ההצלה יואל בלינצקי שהגיע ראשון לזירה. בלינצקי, יחד עם עוד תושב כפר-חב"ד, סייעו לאנשים לצאת מביתם. בזכות תושייתם הגדולה, ניצלו חיי-אדם. כפשוטו.

"ראיתי הבזקים של אור", הוא מספר. "מיהרתי למקום וראיתי שריפה ענקית באחד הבית בכפר. הרוחות היו עזות והגבירו את התפשטות השריפה לחורשה הסמוכה".

יואל הבין שמדובר בסכנת-חיים מיידית ליושבים בבית. "ראיתי אישה מבוגרת צורחת בכניסה לבית", מתאר יואל את רגעי הדרמה. "היא החזיקה סדין והייתה חסרת-אונים. הבחור שהיה לצידי, אלי ריבקין, נכנס מיד וחילץ אותה במהירות מהבית".

במקביל, הזעיק יואל את מכבי-האש ואת כוחות השמירה של כפר-חב"ד. "פרצנו לבתים הסמוכים והערנו את התושבים. כולם היו בשינה עמוקה, אבל היה כאן חשש לחייהם. לא היה יותר מידי זמן להשתהות", מספר יואל. "הוצאנו אנשים, נשים וטף. כולם היו בהולים. הוצאנו תינוק בן חודשיים שאמו הייתה בפאניקה".

25 דקות לקח לכבאית הראשונה להגיע לזירה. "דקה אחת זה נצח, אז 25 דקות"? שואל יואל בתמיהה. "רצינו להשתלט על השריפה, אבל לא היה לנו ממש איך. אין באיזור אף צינור כיבוי". בסופו-של-דבר הגיעה הכבאית הראשונה והחלה להשתלט על השריפה. בדקות שלאחר-מכן הגיעו ארבע כבאיות נוספות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

תושבי כפר-חב"ד הביעו זעם רב על האיחור הארוך כל-כך של מכבי-האש. "הם התנהגו כאילו מדובר בעוד איזה שריפה", אמר ל'כיכר' אחד מתושבי הכפר.

מחקירה ראשונית עלה, כי השריפה פרצה ככל הנראה, לאחר שעץ נפל על עמוד חשמל ופגע בחוטים. "ניצוצות של אש נפלו על צמחייה יבשה שליד אחד הבית ומזה החלה כל השריפה", אומר גורם בכיבוי-האש.

"לולא תושייתנו, זה היה נגמר אחרת", קובע יואל. "פעלנו במהירות וביעילות ועשינו את המירב שלא יהיו נפגעים".

דובר מכבי-האש אמר הערב (שני) לרדיו קול-חי כי הם הגיעו למקום במהירות האפשרית, בתוך כרבע שעה.


כך נראה הבית השרוף, בבוקר שאחרי.

צילום וידאו: COL