אאא

קצב הריבוי הטבעי של האוכלוסייה החרדית בבית שמש הוא מהגבוהים בארץ. בשל כך קיים מחסור כרוני בכיתות לימוד בעיר.

העירייה נאלצה להקצות מספר כיתות בבית ספר ממלכתי לילדים חרדיים. על מנת למנוע קשר בין התלמידים והתלמידות החילוניים והתלמידים החרדיים, תבנה העירייה קירות גבס שיחצצו בין הכיתות. למותר לציין שהחצר, חדרי השירותים ומסדרונות בית הספר יישארו משותפים.

יצויין כי בית הספר הממלכתי מותאם לקליטת 400 תלמידים ואילו מספר התלמידים בפועל עומד על 200 ופחות. הורי התלמידים מצידם טוענים כי העירייה הפכה לחרדית ולכן מתנכלת לחילונים.

נכון להיום יאוכלסו הכיתות האמורות בתלמידים חרדיים בכיתות הקטנות, דהיינו ילדי כיתות א-ב בלבד.

דובר עיריית בית שמש, מתי רוזנצווייג שלח לנו את התגובה הבאה: "המבנה המשמש את בית הספר לשפות ותרבויות עמים, מכיל 12 כיתות לימוד ומספר חדרי ספח, המבנה מתוכנן ל-480 ילד, בפועל לומדים בבית הספר 180 תלמידים בלבד, כך שרוב המבנה לא מנוצל.

"בנוסף ישנה מגמת ירידה ברישום לבית הספר, ומשרד החינוך דורש מעיריית בית שמש לאחד בתי ספר חילוניים בעיר, כיון שגם בתי הספר החילוניים האחרים, סובלים מרמת תפוסה נמוכה.
75% מהתלמידים בבית הספר לתרבויות ושפות אינם תושבי השכונה אשר הינה בעלת צביון חרדי-דתי, ומגיעים מבית שמש הותיקה בהסעות אשר ממומנות ע"י העיריה.

"העיר בית שמש נמצאת ברמת צמיחה גבוהה, והמגזר החרדי סובל ממחסור חמור של כ-250 כיתות, אשר שוכנות היום בקראוונים או דירות מגורים שכורות, בתנאים בלתי הגיונים, אנושיים, ובטיחותיים בעליל".

למעשה, אין הרבה מה להוסיף על דברי העירייה. אך חשוב לציין את הנתונים הבאים: מספר התלמידים במוסדות חילוניים הוא רק 2,800. במוסדות הממ"ד לומדים 7,400 תלמידים, ואילו במוסדות החרדיים לומדים כיום לא פחות מ-16,000 ואף יותר שכן אין נתונים ברורים על מספר התלמידים החרדיים במוסדות הפרטיים שאינם קשורים לעיריה. ניתן להעריך שמדובר בעוד 4,000 תלמידים.